Załóż grupę studencką na swojej uczelni!

Redakcja EA / 5 maja 2022

Studencie, studentko!
Czy marzysz o tym, by zmieniać świat na lepsze? Teraz masz najlepszą szansę, by zacząć!

Twoja kariera ma ogromny potencjał

80 000 godzin. Tyle czasu każdy z nas spędzi przeciętnie w pracy w ciągu całego życia. Czy wiesz, że ten czas można wykorzystać, by czynić ogromne dobro?

Na Twojej uczelni studiuje wielu obiecujących specjalistów, których praca może mieć w przyszłości pozytywny wpływ na nasz świat. Prawdopodobnie także i Ty do nich należysz. Mądrze zaplanowana kariera może zapobiec ogromowi cierpienia, uchronić ludzką cywilizację przed zagładą bądź dopilnować, by losy świata nie zostały skierowane na niebezpieczne tory.

Jednak droga do tak skutecznej dobroczynności może być bardzo nieoczywista. Jaki wybrać zawód? Jakimi problemami się zająć? Jakie metody będą najskuteczniejsze? I czy ja się do tego nadaję…? Odpowiedzi na te pytania spróbuj poszukać w poradniku organizacji 80,000 Hours, zajmującej się doradztwem zawodowym w duchu efektywnego altruizmu. Jeśli tego potrzebujesz, możesz też skorzystać z ich darmowego kursu planowania kariery lub indywidualnej konsultacji zawodowej

Pomóż studentom w świadomym wyborze kariery 

W obecnych czasach kształcimy więcej specjalistów, inżynierów i naukowców, niż kiedykolwiek w historii. A jednak – wciąż zbyt mało ludzi pracuje nad skutecznym rozwiązaniem globalnych problemów oraz zapobieganiu nowym problemom w przyszłości.

Studia stwarzają wiele możliwości rozwoju: są okazją do zdobycia wiedzy, całego wachlarza umiejętności oraz nawiązania cennych kontaktów. Na tym etapie życia studenci zazwyczaj wciąż rozważają różne ścieżki kariery, mogąc z łatwością zmienić zainteresowania i plany zawodowe. O wiele łatwiej jest zatem zaplanować swoją karierę w czasie studiów, niż zmienić jej bieg po wkroczeniu na rynek pracy.

Z tego powodu jednym z najbardziej efektywnych działań, jakie możesz podjąć jeszcze na studiach, jest uświadamianie Twoich kolegów i koleżanek ile dobrego mogą zrobić, jeśli wybiorą odpowiednią karierę. 

Najlepsze skutki możesz osiągnąć zakładając na swojej uczelni grupę studencką, zrzeszającą osoby zainteresowane dobroczynnością, efektywnym altruizmem i rozwojem zawodowym. Taka grupa pozwoli studentom nawiązać kontakty z rówieśnikami o podobnych celach życiowych, będzie źródłem wielu ciekawych dyskusji, zmotywuje Was do działania i nauczy osiągać jak najlepsze dobroczynne efekty swojej pracy. 

Szukamy organizatorów grup studenckich!

Chcemy, aby każdy student miał dostęp do informacji, które pomogą mu świadomie pokierować swoją karierą. Dlatego poszukujemy osób chętnych do założenia grup studenckich na swoich uczelniach.

Jeśli wahasz się, czy jesteś w stanie stworzyć i prowadzić taką grupę – nie martw się, pomożemy! Pomożemy Ci znaleźć członków grupy, ustalić plan spotkań, dostarczymy potrzebne materiały i udzielimy wsparcia merytorycznego. Będziemy też do dyspozycji zawsze, gdy zechcesz z nami porozmawiać.

Kogo szukamy? Odezwij się do nas, jeśli efektywny altruizm nie jest obcym Ci pojęciem, masz czas poza zajęciami, a kontakt z ludźmi nie sprawia Ci problemu. Najlepiej, jeśli wciąż masz przed sobą przynajmniej dwa lata studiów.

Nie wymagamy od Ciebie dużej wiedzy na temat efektywnej dobroczynności – wystarczy, że interesuje Cię ta idea i chcesz ją zgłębiać wraz z innymi studentami. Jeśli nigdy wcześniej nie słyszałeś o efektywnym altruizmie, lecz mimo to chcesz się zaangażować – żaden problem! Potrzebną wiedzę możesz zdobyć chociażby biorąc udział w programie wprowadzającym do Efektywnego Altruizmu.

Jak działa grupa uczelniana?

Grupę studencką możesz zapoczątkować jako regularne, nieformalne spotkania studentów i studentek zainteresowanych efektywną dobroczynnością. Prędzej czy później warto jednak oficjalnie zarejestrować ją na uczelni, co pozwoli Wam korzystać z przestrzeni do spotkań czy funduszy uczelnianych, jeśli będziecie ich potrzebować. 

Formę spotkań i omawianą problematykę możesz dostosować do liczby uczestników, Waszych zainteresowań i posiadanej wiedzy. Możecie korzystać z gotowych programów spotkań, prowadzić dyskusje wokół wybranych problemów (jak głód na świecie, przemysłowa hodowla zwierząt lub zagrożenia płynące z rozwoju AI), tworzyć grupy czytelnicze lub organizować lokalne wydarzenia poświęcone planowaniu kariery bądź promocji efektywnego altruizmu.

Radzimy by na początku stosować się do sprawdzonych schematów organizacji spotkań, modyfikując je według potrzeb. Przekażemy Ci odpowiednie materiały i doradzimy, jak z nich korzystać.

University Group Accelerator Program

Wyjątkowo atrakcyjnym sposobem na rozkręcenie nowej grupy studenckiej może być udział w UGAP – programie akceleracyjnym prowadzonym przez Centre for Effective Altruism (CEA). Program skierowany jest przede wszystkim do grup nie posiadających jeszcze doświadczonych organizatorów.

W ramach programu Twoja grupa otrzyma pomoc finansową, organizacyjną oraz merytoryczną, wynagrodzenie dla głównego organizatora oraz stały mentoring ze strony doświadczonych kolegów. Pozostali współorganizatorzy również mogą wnioskować o stypendium, jeśli go potrzebują.

Aby zostać zakwalifikowaną, grupa powinna mieć najlepiej dwóch organizatorów gotowych poświęcić jej około 5-7 godzin w tygodniu (głównie na początu semestru). Przynajmniej jeden z organizatorów powinien znać podstawowe koncepcje efektywnego altruizmu, najlepiej w zakresie omawianym w ramach programu wprowadzającego do EA.

Udział w programie UGAP poprzedzony jest dwutygodniowym “starterem” bez limitu miejsc. Liczba miejsc we właściwym programie ograniczona jest dostępnością mentorów, jednak w miarę możliwości organizatorzy starają się zapewnić miejsca wszystkim chętnym grupom.

Zgłoszenia na bieżący semestr zbierane były do 25. lipca i są już zamknięte. Wypatruj jednak terminu zgłoszeń na kolejny semestr! Wraz ze swoją grupą aplikować możecie przez oficjalną stronę, na której znajdziecie link do formularza zgłoszeniowego. Zachęcamy też do zapoznania się ze szczegółami programu, zwłaszcza z poradami dla kandydatów i polecanymi materiałami.

Jeśli Twoja grupa nie spełnia jeszcze wymogów – nie wahaj się aplikować! Nawet, jeśli nie zakwalifikujecie się do najbliższej edycji, organizatorzy pomogą Ci znaleźć materiały edukacyjne o EA bądź znaleźć współorganizatorów grupy, zwiększając Wasze szanse na udział w nastepnym semestrze.

Napisz do nas!

Jeśli wciąż się wahasz – zapraszamy Cię do kontaktu. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i rozwiejemy wątpliwości. Nawet jeśli ostatecznie nie założysz grupy na swojej uczelni, wciąż chcemy Cię poznać i zaprosić do naszej polskiej społeczności Efektywnych Altruistów!

Wyślij nam wiadomość na adres kontakt@efektywnyaltruizm.org i napisz, że rozważasz założenie grupy studenckiej. Czekamy z niecierpliwością!

Ta strona korzysta z ciasteczek.
Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch na naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na używanie plików cookie.