Program wprowadzający do efektywnego altruizmu

Redakcja EA / 18 kwietnia 2022

Być może o efektywnej dobroczynności usłyszałæś niedawno. A może wiesz o niej już całkiem sporo i wciąż zgłębiasz jego założenia. Jeśli szukasz wiedzy, angażujących dyskusji oraz ludzi, którzy tak jak Ty chcą zmieniać świat, to mamy coś dla Ciebie!

Introductory EA Program to cykl w pełni darmowych, zdalnych spotkań wprowadzających do tematyki efektywnego altruizmu. Możesz wziąć w nich udział niezależnie od wiedzy, jaką posiadasz na temat tej idei i jej filozofii. Jest to jeden z kilku wirtualnych programów oferowanych przez Centre for Effective Altruism z siedzibą w Oksfordzie.

W czasie trwania programu poznasz nowe koncepcje, idee oraz sprzeczne z intuicją pomysły, dzięki którym Twoja kariera, darowizny i inne działania osiągną większy dobroczynny impakt. Przy okazji spotkasz ludzi o podobnym poglądzie na świat, którzy pragną uczynić go lepszym dla innych istot.

Jak to wygląda w praktyce?

Trwający 8 tygodni program ma formę cotygodniowych, zdalnych spotkań w małym gronie obejmującym 3-6 uczestników oraz moderatora. Taka formuła określana jest angielskim mianem fellowship. Każde spotkanie to godzinna dyskusja, przed którą należy przyswoić odpowiedni materiał w postaci lektury, audycji lub materiału wideo, a czasem także wykonać krótkie ćwiczenie pisemne. Łącznie z przygotowaniem, całość zajmie Ci nie więcej, niż 3 godziny w tygodniu.

Spotkania prowadzone są w języku angielskim, wymagana jest zatem znajomość języka na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację oraz zrozumienie omawianego materiału. 

Przed rozpoczęciem uczestnicy wybierają stały dzień i godzinę cotygodniowych spotkań, a grupy dobierane są pod kątem dostępności czasowej uczestników i moderatora. Uczestnicy otrzymują także dostęp do dedykowanej grupy na platformie komunikacyjnej Slack. 

Po zakończeniu programu otrzymasz certyfikat potwierdzający Twoje uczestnictwo.

Dlaczego warto wziąć w nim udział?

Poza zdobyciem fundamentalnej wiedzy na temat efektywnej dobroczynności otrzymasz także okazję do skonfrontowania swoich przekonań oraz argumentów w dyskusji moderowanej przez doświadczonego członka społeczności EA. Otrzymasz starannie wybrane materiały źródłowe oraz ciekawe ćwiczenia, które skłonią Cię do myślenia. A przy okazji nawiążesz nowe znajomości i poznasz ludzi, których punkt widzenia może Cię zainspirować.

O czym będziecie rozmawiać?

Podczas spotkań poszukiwać będziecie odpowiedzi na następujące pytania:

  • Na ile lepsze od pozostałych są najlepsze możliwości czynienia dobra?
  • Co możemy zrobić, by zapobiec następnej pandemii?
  • Jak wspólnie podejmować lepsze decyzje?
  • Jak na tle innych zagrożeń wypada ryzyko związane ze zmianą klimatu?

Pełny harmonogram i zakres programu możesz znaleźć w tym linku.

Jak aplikować?

Termin zgłoszeń do poszczególnych edycji programu upływa w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. Zgłoszenie można wysłać korzystając z formularza dostępnego na oficjalnej stronie. Jego wypełnienie zajmie około 30 minut. 

Utworzenie grup uzależnione jest od dostępności osób prowadzących. W przypadku, gdy liczba chętnych przekracza możliwości organizacyjne, możesz zostać wpisany na listę oczekujących na kolejny cykl spotkań.

Inne programy

Jeśli szukasz czegoś więcej, niż podstawowej wiedzy, spójrz na inne wirtualne programy organizowane przez CEA. Znajdziesz tam program o bardziej zaawansowanym zakresie, a także grupę czytelniczą poświęconą książce The Precipice – publikacji autorstwa Toby’ego Orda o istniejących i potencjalnych zagrożeniach egzystencjalnych w długiej perspektywie czasu. 

Okazjonalnie organizowane są także inne programy poświęcone bardziej specyficznym zagadnieniom. Warto zatem śledzić aktualne wydarzenia, najlepiej zapisując się do listy mailingowej EA Virtual Programs.

Ufamy, że znajdziesz coś dla siebie. A może spotkamy się w jednej z grup dyskusyjnych? Zapraszamy!

Ta strona korzysta z ciasteczek.
Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch na naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na używanie plików cookie.