Pomoc dla Ukraińców w kraju i za granicą

Redakcja FEA / 27 lutego 2022

Українська версія: посилання
English version: link

W tym trudnym czasie pragniemy wyrazić swój ból i solidarność z ofiarami inwazji na Ukrainę. Ostatnie wydarzenia wpłynęły na życie wszystkich jej obywateli, zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Uchodźcy szukający schronienia w Polsce mogą liczyć na pomoc i wsparcie zarówno ze strony oficjalnych instytucji, organizacji charytatywnych, jak i zwyczajnych ludzi dobrego serca. 

Ponieważ w obecnym szumie informacyjnym zarówno darczyńcy, jak i potrzebujący mogą mieć trudność w rozpoznaniu wiarygodnych form pomocy, postanowiliśmy stworzyć bazę zweryfikowanych informacji, którą na bieżąco będziemy aktualizować. 

Naszym celem jest zebranie efektywnych i godnych zaufania inicjatyw wspierających Ukraińców w potrzebie. Prosimy o szerokie udostępnianie tych informacji, by dotarły do jak największego grona odbiorców. Jeśli chcesz uzupełnić podane tu informacje, podzielić się sugestiami lub pomóc w jakikolwiek inny sposób, zapraszamy do kotaktu pod adresem kontakt@efektywnyaltruizm.org. Inicjatorem i koordynatorem projektu jest Chris Szulc, związany z ruchem EA w Polsce i w Holandii.

Na co dzień misją fundacji Efektywny Altruizm Polska jest weryfikowanie organizacji charytatywnych pod kątem efektywności niesionej przez nie pomocy. Dlatego i tym razem, pomimo nietypowych, dynamicznych warunków, podejmujemy zobowiązanie by polecić Wam rzetelne, wiarygodne i efektywne zbiórki oraz organizacje niosące pomoc ludziom na Ukrainie oraz uchodźcom z tego kraju.

Przed podjęciem decyzji o umieszczeniu na liście danej inicjatywy zadajemy sobie szereg istotnych pytań. Jeśli chcesz wiedzieć, jakimi kryteriami się kierujemy i dlaczego są dla nas ważne, odpowiedź znajdziesz w tym artykule:
https://efektywnyaltruizm.org/blog/jak-oceniamy-organizacje-pomagajace-ukraincom

Ponieważ sytuacja jest nagła, nasze rekomendacje oparte są na bardzo przybliżonych szacunkach. Na bieżąco aktualizujemy listę na podstawie naszych najdokładniejszych ustaleń.

—————

[ostatnia aktualizacja: 30.03.2022 r., 00:30]

Fundacja HumanDoc

https://humandoc.pl/

Fundacja zbiera środki na działania w najbardziej zagrożonych rejonach (Mariupol): pomoc cywilom, udzielanie pomocy medycznej, transport do szpitali, ewakuacja do Polski i zapewnienie im w Polsce mieszkania, pożywienia, pomocy psychologicznej.

PCPM – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

https://pcpm.org.pl/ukraina

PCPM specjalizuje się w pomocy humanitarnej (w obliczu klęsk żywiołowych, kryzysów lub konfliktów), rozwojowej (wspieranie rozwoju społecznego i ekonomicznego) oraz ratunkowej (udzielanie pomocy medycznej i organizowanie akcji ratunkowych w sytuacji katastrof naturalnych i antropogenicznych).

Aktualnie PCPM niesie na Ukrainie pomoc humanitarną, pomaga w ewakuacji oraz planuje udzielać pomocy w zabezpieczeniu bytu uchodźców wojennych w Polsce. Ponadto, realizuje obecnie pilotażowy program bezwarunkowych pieniężnych transferów celowych do rodzin uchodźców.

Uważamy, że poprawnie realizowane programy bezpośrednich transferów pieniężnych mogą być jedną z najskuteczniejszych form wspacia. Efektywność takich programów wykazywano już wielokrotnie, również w rygorystycznie prowadzonych badaniach. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem GiveDirectly (w j. angielskim) omawiającym zalety tej formy pomocy dla uchodźców.

Polska Misja Medyczna

https://pmm.org.pl/ukraina-pilna-pomoc-medyczna

Od 1999 roku Stowarzyszenie Polska Misja Medyczna pomaga ofiarom wojen, katastrof i kataklizmów. Działania PMM opierają się na pracy wolontariuszy: lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarzy, rehabilitantów, a także psychologów i analityków medycznych.

Zebrane środki zostaną przekazane na zapewnienie szybkiego wsparcia medycznego i zakup niezbędnych środków medycznych.

Vostok SOS

https://vostok-sos.org/en/

Vostok SOS Zbiera fundusze na wsparcie ludności miast (jedzenie, leki, środki higieniczne, benzyna i inne) oraz na pomoc humanitarną dla wojska wraz z transportem. Finansują również ewakuację ludności – opłacają i organizują transport.

Dane do przelewu (w języku ukraińskim lub rosyjskim): https://vostok-sos.org/en/i-wanna-help/rekvizyty-dlia-hroshovoho-perekazu

Zbiórka polskiego pośrednika – fundacji Avalon (środki przekazane zostaną bez prowizji): https://helpuj.pl/zbiorki/pomoc-ofiarom-wojny-w-ukrainie-wsparcie-organizacji-vostok-sos

UNICEF Poland

https://unicef.pl/chce-pomoc/nasze-akcje/pomoc-dla-ukrainy

UNICEF został założony w 1946 roku, aby nieść pomoc dzieciom, które ucierpiały na skutek II Wojny Światowej i w swoich działaniach kieruje się postanowieniami Konwencji o prawach dziecka. Każdego dnia pracownicy UNICEF działają w 190 krajach i terytoriach, nierzadko w najtrudniejszych miejscach na ziemi, aby dotrzeć z pomocą do najbardziej potrzebujących dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej

Zebrane środki przekażą na zapewnienie dzieciom m.in. bezpiecznych schronień i wsparcia psychologicznego, opieki medycznej, czystej wody i środków higienicznych. Współpracują z lokalnymi partnerami, dzięki czemu mogą dobrze oszacować najpilniejsze potrzeby i dostarczyć dzieciom skuteczną pomoc.

United Nations Population Fund (UNFPA)

https://www.unfpa.org/ukraine-conflict

UNFPA jest organem pomocniczym Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Zajmuje się zdrowiem seksualnym i reprodukcyjnym. Działa na Ukrainie od dekad, poszerzając dostęp do usług zdrowia reprodukcyjnego i ochrony.

Obecnie pozostaje na Ukrainie, aby zapewniać kobietom i dziewczętom prawo do bezpiecznego porodu i życia wolnego od przemocy. Jego celem jest zapewnienie dostępu do ratujących życie usług i produktów medycznych w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego. Współpracują również z sąsiednimi krajami, aby reagować na bieżące potrzeby zdrowotne uchodźców, w tym osób wymagającej szczególnej opieki, takich jak osoby starsze.

Polska Akcja Humanitarna

https://www.siepomaga.pl/pah-ukraina

Ta funkcjonująca nieprzerwanie od 1992 roku polska organizacja niesie pomoc humanitarną na całym świecie. Działa w obszarach objętych kryzysem humanitarnym w obliczu katastrof naturalnych oraz konfliktów zbrojnych. Jej głównym priorytetem jest bezzwłoczne dostarczenie potrzebnej pomocy, lecz równą wagę przywiązuje do rozwiązań długoterminowych oraz zapobieganiu przyszłym katastrofom.

Pieniądze z trwającej obecnie zbiórki przeznaczone zostaną na zaopatrzenie w żywność i artykuły higieniczne najbardziej zagrożonych wojną mieszkańców obwodów donieckiego i ługańskiego.

inne formy pomocy – oficjalne źródła informacji

Pomagam Ukrainiehttps://pomagamukrainie.gov.pl/

Oficjalna platforma rządu polskiego adresowana zarówno do uchodźców (także osób planujących dopiero przyjechać do Polski), jak i osób pragnących udzielić im swojej pomocy.

Stanowi również bazę informacji o dostępnej pomocy humanitarnej, finansowej, psychologicznej bądź prawnej dla osób w potrzebie. 

Inicjatywy samorządowe

Osoby szukające pomocy lub chcące zaangażować się na poziomie lokalnym, zachęcamy do odwiedzania oficjalnych stron lokalnych samorządów. Nie jesteśmy w stanie wymienić i prześwietlić wszystkich oficjalnych inicjatyw, lecz zazwyczaj gwarantują one bezpieczeństwo przekazywanych funduszy.

Grupa Granicahttps://ukraina.grupagranica.pl/

Ważne i przydatne informacje dla Ukraińców w Polsce bądź zamierzających do Polski przyjechać.

————

EFEKTYWNY ALTRUIZM jest rosnącym ruchem społecznym, u którego podstaw leży pragnienie uczynienia świata możliwie najlepszym oraz szukanie sposobów, by to uczynić, opierając się na dowodach i rozumowaniu, a także śmiałość, by wcielić te idee w życie. Obszary, w których rozwija się ta idea to m.in. efektywne darczyństwo, badanie globalnych priorytetów, czy refleksja na temat zagrożeń związanych z dalekosiężną przyszłością. Steven Pinker nazwał efektywny altruizm „jedną ze wspaniałych nowych idei XXI wieku”. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o EA, zajrzyj do poniższych źródeł:

  • Lista 80 najbardziej palących globalnych problemów według 80,000 Hours, organizacji udzielającej porad zawodowych dla zainteresowanych wywieraniem dobroczynnego wpływu poprzez swoją ścieżkę kariery https://80000hours.org/problem-profiles/

Na stronie głównej Podręcznika istnieje również możliwość zamówienia dwóch darmowych książek na temat efektywnego altruizmu – Doing Good Better Williama MacAskilla oraz The Precipice Toby’ego Orda. Gorąco je polecamy!

Redakcja EA Polska

Ta strona korzysta z ciasteczek.
Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch na naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na używanie plików cookie.