Networking, czyli gdzie znaleźć Efektywnego Altruistę?

Redakcja EA / 26 czerwca 2022

Zafascynowała Cię idea efektywnej dobroczynności. Masz mnóstwo entuzjazmu i chęci do działania. Szukasz ludzi, którzy podzielają Twój zapał – ta idea na pewno ma wielu sympatyków, z którymi możesz porozmawiać, prawda? 

Tylko gdzie ich szukać…?

Jeśli masz podobną zagwozdkę, to dziś pomożemy Ci znaleźć ludzi, którzy – tak jak Ty – chcą skutecznie zmieniać świat na lepsze. 

Dlaczego warto szukać społeczności EA?

Wiele osób zaczyna poznawać efektywny altruizm na własną rękę, pochłaniając książki, podcasty czy treści ze źródeł internetowych. Warto jednak poznać innych sympatyków EA, aby poznać różne punkty widzenia i podzielić się doświadczeniem oraz wiedzą. Miłe jest również poczucie wspólnoty z ludźmi, którzy dzielą z nami wspólne wartości. Często są dla nas inspiracją oraz dają przykład i motywację do działania, gdy sami ją tracimy. Poza tym – wspólnie możemy zdziałać więcej!

Efektywny Altruizm jest młodym, lecz dynamicznie rozwijającym się ruchem międzynarodowym, zatem jego członków możemy spotkać na całym świecie. Internet jest oczywistym medium komunikacji pomiędzy członkami społeczności EA. Nic jednak nie zastąpi kontaktu na żywo, w pierwszej kolejności chcemy zatem poradzić Ci, jak poznać osoby z Twojej okolicy.

Jeśli czytasz ten artykuł, to najprawdopodobniej mieszkasz w Polsce. Skupimy się zatem na polskiej społeczności Efektywnego Altruizmu, którą sami znamy najlepiej i aktywnie ją tworzymy. Jeśli mieszkasz w innym kraju, ten artykuł wciąż może Ci się przydać – może Twoja lokalna społeczność jest podobna do naszej? W razie wątpliwości napisz do nas – chętnie pomożemy, a nawet ułatwimy kontakt z lokalną grupą.

Grupy lokalne

Mieszkańcy większych miast i ich okolic często zrzeszają się w lokalne grupy EA, regularnie spotykając się i organizując miejscowe wydarzenia.

EA Kraków

W Polsce taka grupa powstała niedawno w Krakowie. Jej członkowie oraz goście spotykają się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Zapraszamy na grupę EA Kraków na facebooku, gdzie poznasz datę i miejsce najbliższego spotkania, a także poznasz krakowską społeczność EA. Zapraszamy nie tylko miejscowych! Jeśli w Krakowie jesteś tylko przejazdem, spróbuj umówić się na kawę z tutejszymi sympatykami EA i nie krępuj się pojawić na oficjalnym spotkaniu.

EA w innych miastach

Chociaż w pozstałych polskich miastach nie ma jeszcze oficjalnych grup EA, coraz więcej dzieje się na lokalnych grupach facebookowych Warszawy i Poznania. Dowiesz się z nich o lokalnych spotkaniach otwartych i innych wydarzeniach. Ponadto, to świetne miejsce, by poznać coraz większą miejscową społeczność sympatyków EA.

Media społecznościowe

Fundacja Efektywny Altruizm Polska aktywnie stara się budować społeczność EA w Polsce poprzez media społecznościowe: przez lata nasz fanpage i ogólnopolska grupa na Facebooku były głównym kanałem komunikacji, umożliwiającym przepływ informacji oraz poznanie innych sympatyków idei w Polsce. 

Prowadzimy także konto na LinkedIn oraz na Instagramie. Jeśli korzystasz z tych platform, może i tam wśród komentujących znajdziesz użytkowników, z którymi warto nawiązać kontakt?

Niedawno w całości udostępniliśmy polskiej społeczności EA naszą przestrzeń na slacku. Przez wiele lat służyła nam głównie jako miejsce pracy, lecz z czasem ewoluował w inkluzywne miejsce otwartej dusykusji i wymiany myśli. Napisz do nas (np. pod adres kontakt@efektywnyaltruizm.org), abyśmy mogli wysłać Ci zaproszenie!

Spotkania lokalne

W tym roku fundacja EA PL podejmuje szczególne wysiłki, by utworzyć oficjalne lokalne grupy EA w największych miastach w Polsce.

Chociaż formalnie w Polsce nie istnieją jeszcze takie struktury, w niektórych miastach odbywają się już okazjonalne spotkania EA. Warto zatem śledzić lokalne grupy EA na facebooku, by nie przegapić kolejnego spotkania.

Organizujemy też spotkania otwarte, o charakterze informacyjno-zapoznawczym, na które zapraszamy zarówno weteranów, jak i osoby z zewnątrz, chcące lepiej poznać ideę i ruch EA. Zachęceni pozytywnym odzewem po niedawnym spotkaniu w Warszawie planujemy już kolejne, w Poznaniu i Krakowie. Śledźcie nasze media społecznościowe, by być na bieżąco.

Uczelnie

Obecnie staramy się również powołać do życia studenckie grupy EA na największych polskich uczelniach. Jeśli właśnie studiujesz, mogą być one świetną szansą na poznanie rówieśników i być może też nawiązanie owocnej współpracy badawczej. 

Jeśli na Twojej uczelni nie funkcjonuje taka grupa studencka, zorientuj się, czy nie organizowane są tam przypadkiem jakieś zajęcia bądź okazjonalne wykłady na temat efektywnego altruizmu. Tak, to się zdarza! Warto nawiązać kontakt z prowadzącym oraz uczestnikami tych zajęć – być może jest to właśnie społeczność, której szukasz.   

W tym roku rozpoczęliśmy współpracę z uczelniami, pracownikami naukowymi oraz studentami w celu zorganizowania w całej Polsce serii wykładów na temat efektywnego altruizmu. Celem tych wykładów, poza edukacją, jest także rozwój społeczności EA w Polsce, zatem jest to świetna okazja do zapoznania innych sympatyków idei efektywnej dobroczynności. 

Śledź nasze media społecznościowe, by nie przegapić kolejnych wykładów w Twojej okolicy. Staramy się, by były to wydarzenia angażujące, przyjazne, a nawet smaczne: na naszym ostatnim poznańskim wykładzie słuchacze mogli liczyć na pizzę!

Fellowshipy

Fellowship to program dla osób pragnących zdobyć lub rozwijać wiedzę o koncepcjach związanych z efektywnym altruizmem. Ma on formę wirtualnych bądź fizycznych spotkań w niewielkim gronie osób, które w towarzystwie moderatora dyskutują o wybranych zagadnieniach na podstawie przeczytanych wcześniej materiałów. To przestrzeń do otwartej, racjonalnej dyskusji i wymiany poglądów. 

Obecnie najpopularniejszą i najłatwiej dostępną opcją jest wirtualny program wprowadzający do EA organizowany przez Centre for Effective Altruism (CEA). Możesz przeczytać o nim w artykule na naszym blogu. Jest on w pełni darmowy i skierowany do osób na całym świecie, niezależnie od strefy czasowej. Udział w nim pozwoli Ci zatem poznać ludzi z najróżniejszych krajów, a kto wie – może w grupie trafi się także ktoś z sąsiedztwa. Otrzymasz też dostęp do slacka, w którym znajdziesz uczestników innych grup – i być może zechcesz z kimś nawiązać bliższy kontakt.

Dla osób szukających kontaktu z krajanami mamy jednak świetną wiadomość. Niebawem planujemy uruchomić także polską edycję programu wprowadzającego do EA! Jeśli chcesz wziąć w nim udział, wypatruj takiej informacji na naszych mediach społecznościowych.

Jeśli natomiast podstawy EA masz w małym palcu, to być może szukasz osób o głębszej wiedzy, lub zainteresowanych konkretną tematyką. Przejrzyj wówczas aktualną ofertę wirtualnych programów CEA, gdzie znajdziesz bardziej zaawansowany materiał, a także programy skupione na wybranych zagadnieniach, takich jak np. bezpieczeństwo sztucznej inteligencji. Programy tematyczne ulegają zmianie, warto więc być na bieżąco. Możesz też dołączyć do grupy czytelniczej poświęconej książce The Precipice.

konferencje EA Global

Wbrew intuicji, najlepsza okazja do poznania naszych krajan pojawia się czasem nie w Polsce, lecz za granicą. Wielu Polaków zaangażowanych w ruch EA poznało się na jednej z wielu międzynarodowych konferencji EA Global. Jest to seria konferencji, które kilka razy do roku organizowane są w różnych miejscach naszego globu i z założenia mają ułatwiać nawiązanie wartościowych znajomości i kontaktów, zarówno prywatnych jak i profesjonalnych.

Program konferencji EA Global obfituje w wykłady, warsztaty i panele dyskusyjne, jest to zatem także świetna okazja do rozwoju i pogłębienia swojej wiedzy o znane i zupełnie nowe koncepcje w świecie Efektywnego Altruizmu.

Regionalną odsłoną tych wydarzeń jest seria konferencji EAGx, gdzie możecie poznać altruistów “z sąsiedztwa”. Są one organizowane przez lokalną społeczność i skierowane do mieszkańców danego kraju i okolic. Warto śledzić nadchodzące konferencje, gdyż w Europie odbywają się zazwyczaj kilka razy w ciągu roku. 

Fora i grupy zagraniczne

W poszukiwaniu znajomości międzynarodowych pomocne są fora oraz grupy skupiające członków społeczności EA z całego świata. Nie będziemy omawiać ich szczegółowo, lecz wymienimy niżej te najbardziej popularne wirtualne miejsca spotkań i dyskusji Efektywnych Altruistów.

EA Forum to najważniejsze forum i oficjalny kanał komunikacji pomiędzy społecznością oraz organizacjami EA.

EA Anywhere to międzynarodowa społeczność EA, przeznaczona dla osób nieposiadających w swojej okolicy grupy lokalnej bądź ogólnokrajowej.

Na facebooku znajdziesz wiele interesujących grup poświęconych np. aktualnym ofertom pracy, coworkingowi, a nawet couchsurfingowi. Wpisz w wyszukiwarkę “effective altruism”, aby znaleźć grupę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Także na platformie LinkedIn znajdziesz m.in. grupę 80,000 Hours, poświęconą wykorzystaniu kariery zawodowej do czynienia dobra, a także ogólną grupę poświęconą efektywnemu altruizmowi.

Inne społeczności sympatyzujące z EA

Odkrywamy z radością, że niektóre odrębne od nas społeczności są szczególnie przychylne idei efektywnego altruizmu. Są też przestrzenie, gdzie znajdziemy wyjątkowo wielu zwolenników tej idei. Chcemy zatem, na podstawie naszych własnych doświadczeń, powiedzieć Ci gdzie masz szansę znaleźć ludzi o podobnych celach i spojrzeniu na świat.

LessWrong jest społecznością racjonalistów, których celem jest doskonalenie ludzkiego rozumowania oraz sposobów podejmowania decyzji. Pragną być obiektywni w swoich przekonaniach oraz efektywni w osiąganiu swoich celów. Jak mówią sami o sobie: rozwijają oraz praktykują sztukę ludzkiej racjonalności, a ruch EA czerpie garściami z ich dorobku. Nic dziwnego zatem, że wiele osób utożsamia się z oboma środowiskami. Przydatna w nawiązaniu kontaktu może być strona poświęcona społeczności LessWrong

Zainteresowanie wzbudziła niedawno nasza prelekcja o zagrożeniach egzystencjalnych, wygłoszona na konferencji naukowej “Transhumanizm: Idee, Strategie, Wątpliwości”. Przyszłość ludzkości, jej relacje z techniką i nauką, a także redukcja cierpienia, biedy i chorób to tematy często dyskutowane w ramach transhumanizmu – stąd osoby skupione wokół tej idei również często interesują się efektywnym altruizmem, w którego ramach rozważane są podobne pytania.

Ruch EA bardzo aktywnie działa na rzecz zakończenia cierpienia zwierząt, szczególnie zwierząt hodowanych masowo w przemyśle spożywczym, Część wolontariuszy naszej fundacji była albo wciąż jest związana z Otwartymi Klatkami, wyróżnionymi przez Animal Charity Evaluators jako jedna z najbardziej efektywnych organizacji prozwierzęcych na świecie. Jeśli dobrostan zwierząt jest tym, na czym zależy Ci najbardziej – warto poznać osoby działające w tym obszarze.

Nie możemy nie wspomnieć też o kanale Everyday Hero, prowadzonym na YouTube przez Orestesa Kowalskiego. Znany wcześniej jako Vegan Hero, promuje on efektywną dobroczynność i to dzięki niemu wiele osób w Polsce po raz pierwszy usłyszało o tej idei. Orestes prowadzi aktywną grupę na facebooku, a także kanał na Discordzie, gdzie również znajdziesz wiele osób pragnących czynić dobro w jak najbardziej efektywny sposób. 

Praca i wolontariat

Jednym z najlepszych sposobów na poznanie ludzi o podobnym Twojemu światopoglądzie jest wolontariat bądź praca w organizacji działającej w duchu EA. W Polsce takimi organizacjami są np. Otwarte Klatki oraz fundacja Alberta Schweitzera. Wielu Efektywnych Altruistów znajdziesz poza tym we współpracującej z nami fundacji Optimum Pareto i podległemu jej projektowi doskonalenia procesów decyzyjnych Swarmcheck

Wiele ciekawych ofert pracy w podobnych organizacjach znajdziesz na tablicy ogłoszeń 80 000 Hours. Znajdują się tam także oferty pracy w firmach niekoniecznie związanych z EA, lecz zajmujących się szczególnie ważnymi problemami. Jeśli interesuje Cię praca na rzecz zwierząt, warto też zajrzeć na tablicę ogłoszeń Animal Advocacy Careers.

Skontaktuj się z nami!

Jeśli chcesz aktywnie zaangażować się w rozwój ruchu EA w Polsce, dołączyć do naszej społeczności albo po prostu porozmawiać o efektywnym altruizmie – zapraszamy do kontaktu! Napisz do nas na adres kontakt@efektywnyaltruizm.org. Będziemy szczęśliwi mogąc poznać Ciebie i Twoje plany, zaoferować współpracę bądź po prostu ułatwić Ci kontakt z innymi Efektywnymi Altruistami. 

Życzymy wielu serdecznych i wartościowych znajomości!

Ta strona korzysta z ciasteczek.
Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch na naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na używanie plików cookie.