Jak oceniamy organizacje pomagające Ukraińcom?

Redakcja EA / 4 marca 2022

English version: link

Ponieważ misją fundacji Efektywny Altruizm Polska jest wspieranie skutecznej i efektywnej dobroczynności, pragniemy by płynąca dziś szerokim strumieniem pomoc dla Ukrainy dotarła do możliwie najszerszego grona potrzebujących. Chcemy więc ułatwić darczyńcom znalezienie godnych zaufania organizacji, które mają największe szanse na szybkie i skuteczne działanie w sytuacji kryzysowej.

Z inicjatywy Chrisa Szulca, naszego bliskiego współpracownika z holenderskiej społeczności Efektywnego Altruizmu, podjęliśmy się weryfikacji najbardziej obiecujących działań dobroczynnych. Nasze rekomendacje zawarliśmy z poniższym artykule, który będziemy na bieżąco aktualizować zgodnie z naszymi ustaleniami:

https://efektywnyaltruizm.org/blog/pomoc-dla-ukraincow

W tym artykule pragniemy wyjaśnić, jakie kryteria bierzemy pod uwagę decydując, czy możemy polecić wsparcie danej inicjatywy. Bierzemy pod uwagę głównie zbiórki pieniędzy, ponieważ są one potencjalnie najskuteczniejszą i najłatwiejszą w ocenie formą wsparcia. Zaznaczamy przy tym, że oceniamy krótkofalowe działania i korzyści z nich płynące, nie skupiając się na ich skutkach w dłuższej perspektywie czasu.

Jakimi kryteriami się zatem kierujemy?

1. Doświadczenie operacyjne organizacji w sytuacjach konfliktu zbrojnego

Bezpośrednia pomoc dla uczestników działań zbrojnych wiąże się z koniecznością organizowania improwizowanych dostaw materiałów, płynnej adaptacji, zapewnienia bezpieczeństwa pracowników i wolontariuszy. Wymaga to specjalistycznego wyposażenia, przeszkolenia i wiedzy, którą posiadają doświadczeni profesjonaliści. Kluczowa jest przy tym umiejętność współpracy z grupami zbrojnymi, także wrogimi. Bezpieczeństwo ludzi i dostaw zależy od trafnej oceny sytuacji militarnej, odpowiedniego przepływu informacji, sprawnej i skutecznej komunikacji, zdolności negocjacji, a czasem nawet przekonującego kłamstwa o posiadanym wsparciu. 

2. Doświadczenie w sytuacjach kryzysu humanitarnego

Zwracamy uwagę na doświadczenie organizacji podczas pracy w dynamicznych warunkach i w zmiennym otoczeniu, które wymagają zdolności rozpoznania i szybkiej adaptacji do zmieniających się potrzeb. W takich sytuacjach kluczowa może okazać się zdolność przewidywania i przygotowania na okoliczności braku żywności, leków, zagrożenia epidemiologicznego czy innych kryzysów wynikających z destabilizacji systemu gospodarczego.

3. Wiek organizacji 

Im starsza jest organizacja, tym większe posiada doświadczenie. Wypracowane przez lata procedury pozwalają też często na szybsze i skuteczniejsze działanie.

4. Wsparcie ze strony oficjalnych ośrodków władzy – rządu ukraińskiego lub polskiego, a także samorządów

Uznajemy, że rząd ukraiński oraz lokalne ukraińskie samorządy mają wszelki interes, by skutecznie pomagać swoim obywatelom. Mają więc wszelkie podstawy ku temu, by przedstawiać najdokładniejsze informacje dotyczące potrzebnej pomocy. Ponieważ mogą to być dane o znaczeniu strategicznym, przypuszczamy że otrzymują je tylko zaufane organizacje. Współpraca danej organizacji z rządem ukraińskim zwiększa prawdopodobieństwo posiadania przez nią aktualnej oraz rzetelnej wiedzy o zaistniałych potrzebach, co wiąże się z większą skutecznością niesionej pomocy.

Rząd oraz samorządy w Polsce mają natomiast najlepsze rozpoznanie sytuacji uchodźców w naszym kraju. Współpraca organizacji dobroczynnej z samorządami, które mają zdolność zabezpieczyć publiczne środki na wsparcie potrzebujących, gwarantuje że jej prośby o taką pomoc nie zostaną zignorowane.  

5. Moce przerobowe 

Jako miarę mocy przerobowych obraliśmy liczbę godzin, jakie organizacja przeznacza na swoje działania w przeliczeniu na pełne etaty (FTE). Warunkują one jej potencjał do zwiększenia skali swojej działalności poprzez angażowanie nowych pracowników i wolontariuszy. Nowych działaczy trzeba wdrożyć, przeszkolić, a wreszcie nimi zarządzać. Im większe są posiadane zasoby czasowe, tym więcej można ich przeznaczyć na te działania.

Zazwyczaj nie wiemy dokładnie, czy organizacja jest w stanie przyjąć więcej pieniędzy i wciąż skutecznie nimi rozporządzać. Jednak warunkiem koniecznym jest odpowiednia liczba dostępnych w tym momencie wolontariuszy bądź pracowników. To od tej liczby zależy, jak w krótkiej skali czasu zostaną rozdysponowane dostępne fundusze, ponieważ wdrożenie nowych osób zajmuje czas – tygodnie, bądź miesiące.

6. Kategoria niesionej pomocy 

Pomaga nam w określeniu ważkości pomocy udzielanej potrzebującym w sytuacji największego zagrożenia. Wyróżniliśmy:

  • pomoc dla obszarów Ukrainy objętych aktywnymi działaniami zbrojnymi 
  • pomoc dla pozostałych obszarów Ukrainy
  • pomoc dla osób przekraczających granicę
  • pomoc dla osób, które przekroczyły granicę i znalazły miejsce pobytu przynajmniej na kolejne 2 miesiące (mieszkanie tymczasowe, obóz)
  • pomoc dla osób, które przekroczyły granicę i znalazły dłuższe miejsce pobytu, lecz zamierzają się przemieścić
  • pomoc dla zwierząt

7. Środki zebrane w stosunku do zakładanego celu zbiórki 

Informacje o zebranych dotąd środkach są wskaźnikiem pozwalających na identyfikację organizacji, których działanie jest niedoceniane w obliczu ich rzeczywistego potencjału. Chcemy rekomendować wsparcie dla organizacji niedofinansowanych, które mogą efektywnie wykorzystać dodatkowe fundusze.

Ta strona korzysta z ciasteczek.
Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch na naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na używanie plików cookie.