O EA

Czym jest Efektywny Altruizm?

,,Jak przynieść światu
najwięcej dobra?”

Jesteśmy polską gałęzią międzynarodowego ruchu Effective Altruism, od 2013 roku kształtowanego przez ludzi, których pragnieniem jest czynić najwięcej dobra. Kluczowe dla naszej działalności jest odwołanie do dowodów naukowych i starannego rozumowania – wierzymy, że to najlepszy sposób, by identyfikować zaniedbane obszary dobroczynności i priorytetyzować działania w ich obrębie.

Obszary działania

Wybierając obszary, które traktujemy priorytetowo kierujemy się kilkoma wskaźnikami:

  • skala - czy dany problem jest rozległy?
  • zaniedbania -czy dany problem jest zaniedbany?
  • wykonalności - czy i jakim kosztem jesteśmy w stanie coś z tym zrobić?

Walka ze skrajnym ubóstwem

Troska o zdrowie jest pierwszym krokiem do wyjścia z ubóstwa. Zaniedbane choroby tropikalne odpowiadają za śmierć milionów ludzi każdego roku. Sama malaria zabija około 400 000 (głównie dzieci poniżej 5 roku życia zamieszkujące Afrykę i Azję Południowo-Wschodnią). Tymczasem znane są niedrogie interwencje, które mogą zapobiec tragicznym skutkom tej choroby – wśród nich dystrybucja siatek przeciwmalarycznych (koszt jednej to 8 złotych). Na podobnie wielką skalę rozprzestrzenione są choroby pasożytnicze, takie jak schistosomatoza (zapewnienie leku jednej osobie przez cały sezon wysokiego ryzyka kosztuje około 19 złotych) oraz ślepota, będąca często efektem niedoboru witamin (doustna suplementacja witaminą A może zapobiec ślepocie u dzieci i zmniejszyć śmiertelność o 12-24%, a kosztuje tylko około 5 złotych za suplement). Poprawa zdrowia nie tylko zapobiega bezpośredniemu cierpieniu związanemu z chorobą i śmiercią – umożliwia też powrót do nauki, a później do pracy i szerszego udziału w życiu społecznym.

Ta strona korzysta z ciasteczek.
Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch na naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na używanie plików cookie.