Zacznij działać

Dopiero zapoznajesz się z ideą efektywnego altruizmu i chcesz dowiedzieć się od czego zacząć? A może jesteś już związany z EA i szukasz nowych zadań?

Oto przewodnik po sposobach angażowania się w ruch efektywnego altruizmu.

Żeby zobaczyć więcej szczegółów, kliknij na nazwę aktywności.

Każdy opis zawiera następujące specyfikacje:

 1. Zawód
  Odnosi się do statusu zawodowego. “Uczniem” jest ktoś, kto spędza większość czasu w instytucji naukowej. “Pracownikiem” jest ktoś, kto większość czasu spędza w pracy zarobkowej. “Niepracującym” jest określany ktoś, kto nie spędza większości swojego czasu ani na nauce, ani na pracy. Termin “Grupa” odnosi się do społeczności osób związanych lub sympatyzujących z ideą efektywnego altruizmu, składających się z uczniów, pracowników i/lub niepracujących.
 2. Zaangażowanie czasowe
  Określa, ile czasu zwykle zajmuje dana aktywność. “Godziny” oznaczają 10 lub mniej godzin w tygodniu. “Pół etatu” oznacza około 10-20 godzin tygodniowo. “Pełny etat” oznacza 20 godzin tygodniowo lub więcej.
 3. Czas trwania
  Oznacza okres czasu, w którym realizuje się daną aktywność. “Krótki” oznacza okres miesiąca lub krócej. “Średni” oznacza okres 1-6 miesięcy. “Długi” oznacza ponad 6 miesięcy, a nawet całe życie.
 4. Znajomość idei EA
  Odnosi się do zrozumienia idei społeczności efektywnych altruistów (a nie wykonywania czynności, które są efektywne i altruistyczne). “Nowicjusz” oznacza kogoś, kto zna niewiele więcej niż podstawy ruchu EA i miałby problem z przedstawieniem argumentów stojących za wyborami obszarów, na których skupia się EA. “Zaawansowany” oznacza kogoś, kto dokładnie rozumie podstawy ruchu, ale miałby problem ze szczegółowym opisem filozoficznych i merytorycznych rozważań, na których bazuje podejmowanie decyzji w EA. “Ekspert” oznacza kogoś, kto wykazuje się rozległym zrozumieniem większości rozważań EA, do tego stopnia, że podczas dyskusji jest w stanie nawiązywać do mniej powszechnych dowodów i konstruować własne argumenty.

Zapoznaj się z podstawami

Przeczytaj o efektywnym altruizmie

Zawód: Uczeń, Pracujący, Niepracujący
Zaangażowanie czasowe: Godziny
Czas trwania: Krótki, średni, długi
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Nowicjusz, Zaawansowany

Rozwiązywanie najważniejszych problemów na świecie wymaga oczywiście umiejętności, talentu i doświadczenia. Czasami korzystniej jest, by osoby dołączające do ruchu EA, zamiast od razu przekazywać darowizny czy zgłaszać się jako wolontariusze, zaczęły od dokształcenia się w obszarze efektywnego altruizmu w wymiarze teoretycznym i praktycznym. Dążenie do czynienia jak największej ilości dobra to więcej niż tylko szczere chęci - aby skutecznie zmaksymalizować swój wpływ, potrzeba uważnego rozumowania opartego na dowodach.

Materiałów na ten temat jest mnóstwo, od czego więc zacząć?

Na stronie effectivealtruism.org znajduje się lista artykułów poruszających wiele podstawowych kwestii, a ponadto kilka klipów wideo i lista książek, które pomogą rozeznać się w sytuacji. Jeśli zastanawiasz się, na których obszarach powinieneś się skupić, zapoznaj się z narzędziem do priorytetyzacji i profilami obiecujących obszarów. Jeśli chcesz poświęcić swoją karierę dla celów EA, zapoznaj się z przewodnikiem przygotowanym przez 80,000 Hours, który zawiera wiele informacji dotyczących nie tylko wyboru kariery, ale również powiązanych rozważań dotyczących EA. Jeśli chodzi o ustrukturyzowany wstęp do efektywnego altruizmu, polecamy darmowy kurs na Coursera, prowadzony przez Petera Singera.

Jeśli jesteś już zapoznany/a z ideami EA, korzystniejszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie przyłączenie się do dyskusji na Effective Altruism Forum, gdzie autorzy należący do społeczności prowadzą ważne rozważania w dziedzinach zgodnych z ich kompetencjami.

Stali bywalcy społeczności EA mogą poszerzyć swoją wiedzę zaglądając na blogi związane z EA. Jeśli należysz do takich osób, możesz także samemu zostać autorem postów na EA Forum lub badaczem w powiązanej organizacji (czytaj o tym poniżej).

Pytaj na forach eksperckich

Zawód: Uczeń, Pracujący, Niepracujący
Zaangażowanie czasowe: Godziny
Czas trwania: średni
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Nowicjusz, Zaawansowany

Masz dużo pytań związanych z efektywnym altruizmem? Zaznajomienie się ze wszystkimi dostępnymi materiałami na ten temat oraz znalezienie odpowiednich osób, które odpowiedzą na Twoje najtrudniejsze pytania, może być ciężkie. Jeśli znajdujesz się w takiej sytuacji, rozwiązaniem mogą być fora eksperckie.

Rozważ napisanie na forach takich jak StackExchange, Quora, AskHistorians, AskScience czy ChangeMyView (dobrze zadane pytania to na przykład te autorstwa Alexa K. Chen na Quora). Jeśli dostaniesz dobre odpowiedzi, które mogą przydać się innym członkom EA, zestaw je w poście na blogu i udostępnij na EA Forum.

Subskrybuj newsletter EA

Zawód: Uczeń, Pracujący, Niepracujący
Zaangażowanie czasowe: Godziny
Czas trwania: średni, długi
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Nowicjusz, Zaawansowany

Chcesz otrzymywać regularne wiadomości z interesującymi artykułami, wieściami z organizacji i ofertami pracy? Aby otrzymywać comiesięczne informacje mailowo, zapisz się do newslettera EA. Żeby zaznajomić się z podstawowymi ideami niezbędnymi do myślenia w kategoriach efektywnego altruizmu, wejdź na EA Concepts (opracowania koncepcji będziesz mógł co tydzień otrzymywać na skrzynkę mailową). Możesz również używać kanałów internetowych RSS takich jak Blogtrottr, aby otrzymywać maile, gdy pojawią się nowe posty na EA Forum (RSS) czy na EA Blogs (RSS).

Weź udział w EAGx lub wydarzeniu lokalnej grupy

Zawód: Uczeń, Pracujący, Niepracujący
Zaangażowanie czasowe: Pół etatu
Czas trwania: średni
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Nowicjusz, Zaawansowany

Jeśli jesteś podekscytowany efektywnym altruizmem i chciałbyś poznać podobne osoby, weź udział w EAGx lub wydarzeniu grupy w Twoim regionie. Te wydarzenia są organizowane przez lokalne społeczności, abyś mógł być wprowadzony w idee EA oraz zobaczył, jak wygląda środowisko EA od podszewki.

Aby wziąć udział w takim wydarzeniu, sprawdź w zakładce "O fundacji", do której lokalnej grupy możesz dołączyć na Facebook'u i bądź na bieżąco z wydarzeniami organizowanymi w najbliższym czasie.

Weź udział w warsztacie racjonalności

Zawód: Uczeń, Pracujący
Zaangażowanie czasowe: Cały etat
Czas trwania: długi
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Nowicjusz, Zaawansowany, Ekspert

Ambitne plany polepszania sytuacji na świecie wymagają umiejętności i bystrości umysłu, więc budowanie zdolności personalnych może być jedną z najlepszych ścieżek pomagania na dłuższą metę. Center for Applied Rationality (CFAR) oferuje regularne warsztaty dla najbardziej oddanych idei ulepszania świata, podczas których wykształca się narzędzia do rozwoju personalnego.

Jeśli chciałbyś usprawnić swoją produktywność i trafność swojego rozumowania, zerknij na FAQ oraz listę nadchodzących warsztatów.

Nie masz czasu lub pieniędzy na warsztaty? Dzięki opublikowanej przez CFAR liście pozycji do przeczytania oraz popartych badaniami naukowymi radom na stronie 80,000 Hours masz szansę na bezpłatny, samodzielnie realizowany proces samodoskonalenia.

Pracuj nad rozwojem obszaru

Napisz post na bloga

Zawód: Uczeń, Pracujący, Niepracujący
Zaangażowanie czasowe: Godziny
Czas trwania: krótki, średni, długi
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Ekspert

Pisanie i publikowanie postów na blogu jest wspaniałym sposobem zarówno na przynoszenie korzyści innym, jak i praktykowanie swoich własnych umiejętności. W związku z tym, że przestrzeń EA jest w chwili obecnej stosunkowo młoda, każdy autor ma szansę przyczynić się do postępu w istotnej dziedzinie i rzucić nowe światło na pewne zagadnienia. Mimo, że zachęcamy wszystkich do krytycznego myślenia o tematach związanych z EA, taka aktywność najlepiej sprawdzi się w przypadku osób, które są dobrze zaznajomione z efektywnym altruizmem i/lub jego poszczególnymi obszarami.

Istnieją jeszcze inne zalety blogowania. Luke Muehlhauser, który jest jedną z osób hobbystycznie piszących na temat EA, został dzięki temu zatrudniony przez MIRI oraz GiveWell/OpenPhil.

Sarah Constantin, która często pisze tzw. fakt-posty, zachęca blogerów do “rozpoczynania od empirycznego pytania lub ogólnego tematu” i sprawdzenia, czego możemy się dowiedzieć z danej dziedziny w możliwie krótkim czasie. Jeśli chcesz poznać dobre przykłady fakt-postów, przeczytaj wpisy o trendach w wynikach sztucznej inteligencji, dzikich zwierzętach, oczekiwanej długości życia czy Korei Północnej.

Jeśli interesuje Cię pisanie na tematy związane z EA, rozważ wykonanie przeglądu literatury, odpowiadanie na otwarte pytania dostępne w sieci lub wybierz własny temat, który może mieć istotne znaczenie. Zanim opublikujesz post na EA Forum, LessWrong lub własnym blogu, pozyskaj informacje zwrotne na temat jakości wpisu.

Szukaj porad dotyczących Twoich prac i projektów

Zawód: Uczeń, Pracujący, Niepracujący, Grupa
Zaangażowanie czasowe: Godziny
Czas trwania: krótki
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Zaawansowany, Ekspert

Piszesz pracę na temat filozofii moralności na EA Forum? Chcesz, aby ktoś przejrzał Twoją petycję? Tworzysz zarys nowego projektu i chcesz, żeby ktoś spojrzał na niego świeżym okiem? Istnieje w tym celu specjalna grupa. Żeby otrzymać informację zwrotną na temat Twojej pracy, dołącz do grupy Effective Altruism Editing and Review na Facebooku. Dorzuć też swoje trzy grosze do starań innych osób. Jeśli potrzebujesz bardziej wyspecjalizowanej pomocy, dołącz do grupy na Facebooku poświęconej Twojej dziedzinie, np. polityce, biznesowi, zdrowiu psychicznemu lub projektowaniu systemów.

Jeśli piszesz w języku polskim, skontaktuj się z nami - bardzo chętnie skomentujemy Twoją pracę i udzielimy porad. Dodatkowo, jeśli wyrazisz taką chęć, możemy ją opublikować na naszym ogólnopolskim blogu EA.

Przeprowadź wywiad z ekspertem

Zawód: Uczeń, Pracujący, Niepracujący, Grupa
Zaangażowanie czasowe: Godziny
Czas trwania: krótki
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Nowicjusz, Zaawansowany, Ekspert

W związku z tym, że efektywny altruizm jest wciąż kiełkującym obszarem, istnieje zapotrzebowanie na publikowanie informacji. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na jakiś temat i podzielić się wiedzą z innymi, przeprowadź wywiad z odpowiednim ekspertem i udostępnij go szerszemu gronu. Eksperci mogą zapoznać Cię z wybraną dziedziną wiedzy lub problematyką i podzielić się doświadczeniem.

Na początku zapoznaj się z radami Nicka Becksteada na temat priorytetyzowania badań. Następnie wiedząc, jak robić to prawidłowo, spójrz na przykłady wywiadów z ekspertami na temat zwalczania problemu biedy na świecie, maksymalizacji zarobków, przedsiębiorczości w sektorze IT i sukcesów osobistych. Kiedy przeprowadzisz wywiad, poproś Twojego rozmówcę o autoryzację i podziel się efektem na EA Forum lub napisz do nas, a my z przyjemnością opublikujemy Twoją pracę na naszym blogu w języku polskim.

Weryfikuj opublikowane badania

Zawód: Uczeń, Pracujący, Niepracujący, Grupa
Zaangażowanie czasowe: Godziny, pół etatu
Czas trwania: krótki, średni
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Nowicjusz, Zaawansowany, Ekspert

Większość badań, które są przedmiotem zainteresowania efektywnych altruistów, jest nowa i przeprowadzona w ograniczonym zakresie, jeśli w ogóle. Aby podnieść standardy i jakość badań, jednostki i organizacje powinny przekazywać sobie nawzajem informacje zwrotne na temat sposobów myślenia i pracy. Dotyczy to weryfikowania prac publikowanych przez organizacje związane z EA, szczególnie, jeśli chodzi o pomoc potrzebującym i edukację: Czy prowadzone lekcje miały sens? Czy są jakieś kontrargumenty, które pominięto? Taka praca często wymaga budowania relacji z jednostkami i/lub organizacjami oraz gruntownej wiedzy na temat EA lub specyficznej dziedziny.

Jeśli chcesz podzielić się swoimi uwagami, sprawdź, w jaki sposób możesz się skontaktować z daną organizacją (tutaj znajdziesz listę organizacji powiązanych z EA). Zwykle będzie to nieformalna komunikacja poprzez informacje kontaktowe lub w sekcji komentarzy na blogu. Aby zorientować się, jak oceniać wpływ organizacji EA, zapoznaj się z przykładowym przeglądem literatury i porównaniem organizacji działających w domenie sztucznej inteligencji.

Zrób przegląd literatury lub meta-analizę

Zawód: Uczeń, Pracujący, Niepracujący, Grupa
Zaangażowanie czasowe: Godziny, pół etatu
Czas trwania: krótki, średni
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Nowicjusz, Zaawansowany, Ekspert

Zwykle ciężko uzyskać klarowny obraz najnowszych badań w dziedzinach istotnych dla EA. Meta-analizy - całościowe analizy licznych, pojedynczych badań - są o wiele silniejszym dowodem na korzystny wpływ poszczególnych działań niż jedno potwierdzające go badanie, są więc świetnym narzędziem dla osób chcących zmieniać świat na lepsze przy pomocy dowodów i rozumu. Podobnie jak the Cochrane Collaboration istnieje po to, by ewaluować i podsumowywać dowody wspierające najlepsze praktyki medyczne, tak również i efektywny altruizm mógłby skorzystać z przygotowywanych meta-analiz, np. na temat fortyfikacji i suplementacji jodem czy kalibracji.

Prawidłowe przeprowadzanie meta-analiz jest trudne. Takie zajęcie byłoby najbardziej wskazane dla osób, które czują się komfortowo w czytaniu i przeprowadzaniu badań oraz w prowadzeniu statystycznych ewaluacji.

Na początku zapoznaj się z przewodnikiem po efektywnym uczeniu się Luke’a Muehlhausera. Przed rozpoczęciem pisania spójrz na przegląd literatury na temat powtórzeń interwałowych (ang. spaced repetitions) i czynników wpływających na sukcesy zawodowe. Zanim opublikujesz post na EA Forum, LessWrong lub własnym blogu, pozyskaj informacje zwrotne na temat jakości wpisu.

Napisz pracę na temat obszarów działalności lub problemów

Zawód: Uczeń, Pracujący, Niepracujący, Grupa
Zaangażowanie czasowe: Godziny, pół etatu
Czas trwania: krótki, średni
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Nowicjusz, Zaawansowany, Ekspert

Społeczność efektywnych altruistów uzyskała dobre rozeznanie w kilku obszarach - działaniach na rzecz polepszenia opieki zdrowotnej na świecie, reformowania hodowli przemysłowej czy ogólnego zrozumienia zagrożeń związanych z rozwojem sztucznej inteligencji - ale mogłaby wykorzystać swoje zasoby umysłowe również w innych, obiecujących dziedzinach. W związku z tym, że prawie każda organizacja EA musiała zawęzić swoje pole działania, żeby móc się lepiej skupić na swoich zadaniach, wiele spraw, które mogłyby być priorytetyzowane ze względu na skalę i rozwiązywalność, jest zaniedbywanych. Potrzebne są osoby gotowe do tegoo, by zejść z utartego szlaku i badać dziedziny, które zwykle znajdują się poza kompetencjami istniejących organizacji, aby poinformować sieć EA o tym, czy istnieją jakieś obszary, które powinny się znaleźć na liście priorytetów.

Przykładowo, mógłbyś poczytać więcej i wyjść naprzeciw ekspertom zajmującym się problemem palenia papierosów, albo poszerzyć wiedzę na temat nowych technologii, które mogłyby być istotne, ale większość osób nie przykłada do nich uwagi. Do tej pory indywidualnie działający altruiści badali np. problemy zmian klimatycznych, karania dzieci i uśmierzania bólu w krajach rozwijających się.

Taki profil działania szczególnie pasuje obecnym lub przyszłym specjalistom w jakiejś zaniedbanej przez EA dziedzinie, którzy mają wystarczającą wiedzę o "mainstreamowych" tematach w EA, co pozwoli im porównywać zakres wpływu różnych działań.

Na początku skup całą swoją uwagę na wybranym temacie, w którym masz szansę stać się szczególnie biegły/a, zapoznając się z materiałami na temat różnych obszarów zainteresowań EA. Profile problemów tworzone przez 80,000 Hours są dobrym punktem wyjścia. Więcej informacji o obszarach zainteresowania EA możesz znaleźć na stronach Open Philanthropy Project, Foundational Research Institute, Global Challenges Foundation oraz Future of Life Institute. Aby dowiedzieć się, jak tworzyć porównania między zakresami wpływu działań, zapoznaj się z nagraniem na temat priorytetyzacji badań. Na koniec, rozważ opublikowanie swojej pracy na EA Forum, poprzez Foundational Research Institute bądź inne rzetelne instytucje naukowe, przez które zostanie ona zaakceptowana.

Staw czoła kluczowym problemom

Zawód: Uczeń, Pracujący, Niepracujący
Zaangażowanie czasowe: Godziny, pół etatu
Czas trwania: średni
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Ekspert

W przypadku znalezienia odpowiedzi na pewne pytania, nasze przekonania na temat tego, na czym należy się skupiać, mogłyby się drastycznie zmienić. Skoncentrowanie swoich badań na kluczowych problemach mogłoby mieć zasadniczy wpływ w porównaniu do innych możliwości. Pytania o tym charakterze są z definicji istotne, a brak odpowiedzi na nie często wynika z trudnej, interdyscyplinarnej i/lub niepewnej natury problemów, których one dotykają. Stawienie czoła jednemu z nich jest świetnym projektem dla ambitnych badaczy, którzy są szczególnie entuzjastycznie nastawieni do przyczyniania się do globalnych zmian.

Jeśli chcesz lepiej zrozumieć to, czym są kluczowe rozważania, posłuchaj obszernej prezentacji na ich temat. Głównym przykładem w tej przestrzeni jest blog Crucial Considerations prowadzony przez Foundational Research Institute, który zawiera listę otwartych pytań. FRI chętnie zatrudnia wolontariuszy lub pracowników, którzy pomogliby w szukaniu odpowiedzi na te pytania. Przykładem tego typu pracy o mniejszej skali jest Oxford Prioritisation Project, prowadzony przez grupę wolontariuszy, których celem było jak najlepsze rozdystrybuowanie grantu. Jeśli chodzi o osoby przekonane o tym, że powinniśmy priorytetyzować zmniejszanie ryzyk egzystancjalnych, Convergence Analysis jest w trakcie mapowania kluczowych punktów i pisania powiązanego przeglądu literatury.

Poświęć swój czas

Zostań wolontariuszem polskiej społeczności EA

Zawód: Uczeń, Pracujący, Niepracujący
Zaangażowanie czasowe: pół etatu, cały etat
Czas trwania: średni, długi
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Zaawansowany, Ekspert

Ogólnopolska społeczność Efektywnego Altruizmu rozwija się od ponad 2 lat, mając za sobą ok. 50 projektów, spotkań i warsztatów zainicjowanych przez wolontariuszy z różnych miast w Polsce. Bez nich szerzenie idei efektywnego czynienia dobra nie byłoby możliwe.

Od roku 2017, już jako Fundacja Efektywnego Altruizmu, wdrażamy i planujemy rozwijać projekty, do których potrzebujemy wolontariuszy na różnych szczeblach kariery m.in. w dziedzinach:

 • badania i ewaluacja,
 • biotechnologia,
 • bezpieczeństwo sztucznej inteligencji,
 • programowanie i wdrażanie systemów informatycznych,
 • projektowanie,
 • zarządzanie,
 • tłumaczenia,
 • marketing.

Dlatego jeśli chcesz pracować nad projektami w obszarze efektywnego altruizmu i:

Zostań zdalnym wolontariuszem lub stażystą w innych organizacjach EA

Zawód: Uczeń, Pracujący, Niepracujący
Zaangażowanie czasowe: pół etatu, cały etat
Czas trwania: średni, długi
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Zaawansowany, Ekspert

Niektóre organizacje stowarzyszone z EA przyjmują zdalnych wolontariuszy lub stażystów. Nawet, jeśli nie mieszkasz w pobliżu placówek organizacji związanych z EA, często i tak możesz przyłączyć się do ich działań. Co więcej, bycie wolontariuszem jest jednym z najlepszych sposobów na otwarcie sobie drzwi do pracy w danej organizacji, gdyż jest świetną okazją do wzajemnego poznania się z osobami tam pracującymi. Nie wszystkie organizacje związane z EA przyjmują wolontariuszy lub stażystów, więc skontaktuj się osobiście z jednostką, która Cię interesuje, jeśli nie ma jej na poniższej liście. (Organizacje są podane w kolejności alfabetycznej)

Jeśli masz zdolności badawcze, operacyjne lub komunikacyjne i chcesz się skupić na promowaniu praw zwierząt, rozważ staż lub wolontariat w Animal Charity Evaluators.

Jeśli jesteś dobry w projektowaniu, zgłoś się do Centre for Effective Altruism, żeby pomóc przy prezentacjach, programach i innych projektach.

Jeśli masz szereg umiejętności związanych z biznesem i działaniami operacyjnymi oraz sądzisz, że powinieneś się skupić na projektach, których celem jest pomoc ubogim na świecie, rozważ staż w Charity Science Health.

Jeśli masz wykształcenie w kierunku badań technicznych i chcesz redukować cierpienie, zgłoś się do projektów badawczych w Foundational Research Institute.

Jeśli powyższe propozycje nie pasują do Twoich kwalifikacji lub zainteresowań, możesz rozważyć wolontariat w Future of Life Institute, Global Catastrophic Research Institute lub The Life You Can Save.

Możesz także sprawdzić grupy Effective Altruism Volunteering lub Effective Altruism Job Postings na Facebooku (na których czasem pojawiają się oferty stażu lub wolontariatu) lub zainicjować swój własny projekt pod skrzydłami Fundacji Efektywnego Altruizmu w Polsce.

Wypełnij coroczną ankietę EA

Zawód: Uczeń, Pracujący, Niepracujący, Grupa
Zaangażowanie czasowe: godziny
Czas trwania: krótki
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Nowicjusz, Zaawansowany, Ekspert

Rethink Charity prowadzi coroczną ankietę na temat społeczności efektywnego altruizmu. Dociera ona do możliwie największej liczby osób i zapewnia ogromną ilość pomocnych danych, używanych często przez organizacje EA. Wpływają one na tworzenie podstawowych strategii i są używane przy tworzeniu EA Profiles oraz EA Donation Registry.

Wypełnij EA Survey, żebyśmy mogli lepiej Cię poznać, jeśli chcesz pomóc EA ulepszać świat. (Ankieta jest dostępna tylko kilka miesięcy w roku, więc może być ona niedostępna, jeśli klikniesz w link.)

Transkrybuj nagrania związane z EA

Zawód: Uczeń, Niepracujący
Zaangażowanie czasowe: Godziny
Czas trwania: krótki
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Nowicjusz, Zaawansowany

Obecnie dostępne są dziesiątki filmików z prezentacjami na temat efektywnego altruizmu albo jego podobszarów, ale prawie żaden z nich nie jest transkrybowany (szczególnie na język polski). Stanowi to pewien problem, ponieważ materiały dotyczące bazowych idei społeczności dostępne są zwykle w formie długich postów lub dyskusji na forum. Żeby umożliwić ludziom zagłębianie się we fragmenty długiego nagrania, istotne jest, aby było ono dostępne również w wersji tekstowej. Oprogramowanie służące do transkrypcji może dużo pomóc, ale w przypadku terminologii i odniesień do efektywnego altruizmu, może sobie samo nie poradzić.

Jeśli jesteś w stanie poświęcić trochę czasu (i dużo się przy tym nauczyć), rozważ transkrybowanie nagrań i publikowanie transkrypcji na EA Forum. Zapoznaj się z przewodnikiem krok-po-kroku, który pomoże Ci wdrożyć się w ten proces.

Przetłumacz treści związane z EA na inne języki

Zawód: Uczeń, Niepracujący, Pracujący, Grupa
Zaangażowanie czasowe: Godziny
Czas trwania: krótki, średni
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Nowicjusz, Zaawansowany, Ekspert

Większość treści związanych z efektywnym altruizmem jest publikowana w języku angielskim. Mimo, że docierają one do szerokiej grupy odbiorców, prawdopodobnie traci się szansę na przyciągnięcie uwagi potencjalnych zainteresowanych, którzy zwyczajowo nie szukają informacji na stronach anglojęzycznych.

Obecnie treści EA tłumaczone są m.in. na polski, hiszpański, portugalski, francuski, niemiecki, czeski i chiński. Tutaj znajduje się lista kontaktów do odpowiednich oddziałów regionalnych EA.

Jeśli płynnie posługujesz się językiem angielskim i chcesz przyczynić się do szerzenia treści związanych z efektywnym altruizmem wśród Polaków, zgłoś się jako wolontariusz do naszej grupy tłumaczy.

Stwórz listy przydatnych kontaktów, organizacji i materiałów

Zawód: Uczeń, Niepracujący, Pracujący, Grupa
Zaangażowanie czasowe: Godziny
Czas trwania: krótki, średni
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Nowicjusz, Zaawansowany, Ekspert

Tworzenie list przydaje się przy szukaniu pracy, współpracowników, materiałów i monitorowania postępów w danych dziedzinach. Zarówno Ty, jak i inne osoby zaangażowane w EA skorzystają na posiadaniu list nagród w dziedzinie innowacji (np. XPRIZE, Longitude Prize), organizacji koordynujących i priorytetyzujących działania w poszczególnych dziedzinach, (np. New Harvest, FINDdx), badaczy pracujących nad zagrożeniami biologicznymi czy książek poruszających tematykę głównych problemów na świecie.

Wyrób przydatny nawyk posiadania list rzeczy przydatnych do Twojej pracy lub rozważań na temat EA. Używane przez Ciebie listy prawdopodobnie warto byłoby udostępnić szerszemu gronu, na przykład na EA Forum. Zainspiruj się listami organizacji technologicznych o wysokim potencjale i tematów prac związanych z EA.

Rozdawaj książki związane z EA na wydarzeniach

Zawód: Uczeń, Niepracujący, Pracujący, Grupa
Zaangażowanie czasowe: Godziny
Czas trwania: krótki
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Nowicjusz, Zaawansowany, Ekspert

Na wydarzeniach zwykle rozdaje się uczestnikom różnego rodzaju gadżety, które niestety mogą wiązać się ze sporym kosztem dla organizatorów. Na szczęście, w the Centre for Effective Altruism wykazano, że rozdawanie darmowych kopii Doing Good Better może być efektywnym sposobem przekonywania ludzi do złożenia deklaracji Giving What We Can.

Jeśli w Twoim otoczeniu jest organizowane wydarzenie, np. konferencja lub prezentacja, które wydaje się powiązane z efektywnym altruizmem, skontaktuj się z organizatorami miesiąc wcześniej i zapytaj, czy byliby zainteresowani otrzymaniem darmowych książek do rozdania uczestnikom. Jeśli się zgodzą, zaaplikuj o darmowe kopie Doing Good Better odpowiednio wcześnie, aby zdążyły dotrzeć na czas. The Centre for Effective Altruism ma na ten moment (czerwiec 2017) ograniczone możliwości wysyłania książek, więc aplikuj o nie, jeśli jesteś w stanie podać przekonujące argumenty za tym, że jest to dobre wykorzystanie ich zasobów czasowych i pieniężnych.

Poszukuj wyróżniających się studentów lub absolwentów matematyki

Zawód: Uczeń, Pracujący, Grupa
Zaangażowanie czasowe: Godziny
Czas trwania: krótki
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Ekspert

Jedną z umiejętności, które są użyteczne w wielu aspektach EA, są zdolności matematyczne. Począwszy od badań technicznych aż po "zarabianie, by dawać", matematyka oferuje wysoce wpływowe możliwości działań na rzecz EA.

Jeśli znasz zdolnych uczniów szkół średnich, zachęć ich do aplikowania na SPARC camp. Studentom, absolwentom uczelni wyższych i rozpoczynającym karierę pracownikom możesz polecić zgłoszenie się do pracy przy badaniach w the Machine Intelligence Research Institute, których przedmiotem jest rozwiązanie problemów związanych z dostosowaniem celów sztucznej inteligencji. W przypadku alternatywnych opcji dla tego typu umiejętności (np. pracy w finansach czy doktoratu z ekonomii), zachęć do skorzystania z narzędzia 80,000 Hours służącego pomocą przy wyborze ścieżki kariery lub do aplikowania o doradztwo indywidualne.

Zostań wolontariuszem na EA Global

Zawód: Uczeń, Pracujący, Niepracujący
Zaangażowanie czasowe: Pół etatu, cały etat
Czas trwania: krótki
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Nowicjusz, Zaawansowany, Ekspert

Effective Altruism Global jest coroczną konferencją społeczności EA. Wielu uczestników uważa ją za najlepszą część roku oraz wspaniałą okazję do poznania nowych ludzi i pomysłów. Jako wolontariusz wpływasz na jakość doświadczeń innych osób przy jednoczesnym korzystaniu z atmosfery samemu. Jeśli chciałbyś wesprzeć konferencję i dodatkowo otrzymać na nią darmowy wstęp, zarejestruj się jako wolontariusz jednej z kolejnych edycji EA Global.

Przekaż pieniądze

Wspieraj wysoce efektywne organizacje

Zawód: Uczeń, Pracujący, Niepracujący
Zaangażowanie czasowe: Godziny
Czas trwania: krótki, średni
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Nowicjusz, Zaawansowany, Ekspert

Jedną z najbardziej bezpośrednich metod czynienia mierzalnej różnicy na świecie jest przekazywanie darowizn na działania, które uczynią za Twoje pieniądze jak najwięcej dobra. Łatwiej powiedzieć niż zrobić — ustalenie, które organizacje są najefektywniejsze, jest skomplikowaną sprawą — ale jesteśmy tu po to, żeby Ci w tym pomóc.

Możesz przekazywać pieniądze organizacjom rekomendowanym przez GiveWell, Animal Charity Evaluators lub The Life You Can Save albo użyć menadżera EA Fund, który wybierze na co przekazać pieniądze zgodnie z Twoimi priorytetami. Możesz też zobligować się do regularnego przekazywania pieniędzy poprzez ustalenie przelewów cyklicznych lub podjęcie długoterminowego zobowiązania Giving What We Can.

Sporządź efektywny testament

Zawód: Uczeń, Pracujący, Niepracujący
Zaangażowanie czasowe: Godziny
Czas trwania: długi
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Nowicjusz, Zaawansowany, Ekspert

Jeśli przekażesz pieniądze najbardziej efektywnym organizacjom charytatywnym, ilość dobra, do której możesz się przyczynić, jest olbrzymia. Charity Science oferuje darmową pomoc w zabezpieczeniu Twojego spadku, co zwykle jest uciążliwym procesem. Dzięki ich usługom będziesz w stanie stworzyć dokument, który będzie honorował Twoje zobowiązania wobec organizacji rekomendowanych przez GiveWell, jeśli stanie się nieoczekiwane, i zawsze będziesz miał możliwość aktualizacji dokumentu.

Aby mieć pewność, że Twoje pieniądze pomogą światu, kiedy zabraknie Cię na nim, dowiedz się więcej na stronie Effective Legacy i sporządź efektywny testament. Istnieją również alternatywne opcje dla spadku dla osób z bardziej złożonym składem majątku.

Złóż deklarację Giving What We Can

Zawód: Uczeń, Pracujący, Niepracujący, Grupa
Zaangażowanie czasowe: Godziny
Czas trwania: długi
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Nowicjusz, Zaawansowany, Ekspert

Wcześniejsze podjęcie zobowiązania nie jest przeznaczone tylko dla tych, którzy chcą rzucić palenie lub więcej ćwiczyć. Takie zobowiązania mogą być również pomocne dla tych, którzy uznają, że mają możliwość oddawania części swojego dochodu, aby istotnie przyczynić się do poprawy świata, ale mają trudności z faktycznym przekazywaniem darowizn. Jeśli poważnie podchodzisz do zagadnienia czynienia jak największej ilości dobra, zastanów się nad złożeniem Deklaracji Giving What We Can, dzięki której zobowiążesz się do przekazywania do końca życia istotnej części swojego dochodu najbardziej efektywnym organizacjom charytatywnym.

Istnieje kilka możliwych form deklaracji:

 • Standardowa deklaracja - zobowiązanie do oddawania do końca życia 10% zarobków w przypadku pracujących, a 1% dochodów w przypadku studentów i osób bezrobotnych;
 • Próbna deklaracja - tymczasowa deklaracja dla tych, którzy nie chcą od razu "rzucać się na głęboką wodę";
 • Dalsza deklaracja - zobowiązanie do przekazywania więcej niż 10% swojego dochodu, stałego procentu dochodu albo wszystkiego, co zostało uzyskane powyżej pewnej kwoty dochodu. Jeśli chcesz złożyć deklarację, zapoznaj się ze szczegółami i FAQ. Jeśli jesteś członkiem grupy studenckiej, możesz podjąć zobowiązanie podczas specjalnego wydarzenia, np. takiego jak to organizowane przez EA Berkeley.

Złóż deklarację Founders Plegde

Zawód:Pracujący
Zaangażowanie czasowe: Godziny
Czas trwania: długi
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Nowicjusz, Zaawansowany, Ekspert

Założyciele startupów często chcą uczynić świat lepszym, ale gdy ich firmy zaczynają działać, zaczynają zaciskać pasa. Doskonałym sposobem na podtrzymanie osobistego zaangażowania w dawanie i dzielenie się nim z innymi jest złożenie deklaracji Founders Pledge. Deklarujący podejmują się oddawania procenta przyszłego dochodu z tytułu płynności lub na wyjściu wybranym, najbardziej efektywnym organizacjom charytatywnym.

Aby dowiedzieć się więcej o tej deklaracji, zapoznaj się ze szczegółami zobowiązania oraz FAQ. Jeśli nie jesteś pewien, czy ją złożyć, przeczytaj kilka związanych z nią historii.

Złóż deklarację Raising for Effective Giving

Zawód:Pracujący
Zaangażowanie czasowe: Godziny
Czas trwania: długi
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Nowicjusz, Zaawansowany, Ekspert

Poker, granie na giełdzie, profesjonalne granie w gry i tzw. daily fantasy sports oferują dla utalentowanych w tych kierunkach osób niepowtarzalne możliwości wzbogacenia się. Jeśli zarobiłeś dobre pieniądze w jednej z tych dziedzin i zależy Ci na tym, aby pomagać ludziom jak najskuteczniej, złóż Deklarację Raising for Effective Giving w Twojej branży. Pomoże Ci to wywiązywać się z postanowienia do czynienia dobra, jednocześnie zachęcając inne, dobre w wybranej dziedzinie osoby do pójścia w Twoje ślady.

Na początku dowiedz się więcej o takiej deklaracji. Jeśli chcesz rozpatrzyć zobowiązanie w szerszym kontekście, posłuchaj historii stojącej za założeniem organizacji Raising for Effective Giving od jej współzałożycielki.

Wybierz dobroczynną ścieżkę kariery

Rozważ ścieżki kariery polecane przez EA

Zawód: Uczeń, Pracujący, Niepracujący
Zaangażowanie czasowe: Godziny
Czas trwania: krótki, średni
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Nowicjusz, Zaawansowany, Ekspert

Jeśli jesteś studentem lub początkującym pracownikiem i chciałbyś robić to, co najlepsze dla świata i równocześnie poważnie podchodzisz do swoich wartości, możesz przenieść je na wyższy poziom i pracować w obszarze efektywnego altruizmu w pełnym wymiarze godzin. W swojej pracy będziesz spędzać naprawdę dużo czasu, a pamiętaj, że Twój czas jest jednym z najlepszych zasobów, które mogą przyczynić się do czynienia różnicy na świecie. Znalezienie sposobu, w jaki spędzać ten czas w najkorzystniejszy sposób może być jednak naprawdę trudne.

Badacze z 80,000 Hours są w stanie pomóc Ci w podjęciu decyzji i poprowadzić Cię od punktu A do Z w Twoim procesie myślenia. Ich oferta obejmuje szeroki wachlarz materiałów, w tym przewodnik po rodzajach kariery, interaktywne narzędzie do podejmowania decyzji oraz badania dotyczące rekomendowanych ścieżek kariery i zagadnień, którymi mógłbyś się zająć. Jeśli chciałbyś skorzystać z dodatkowej, spersonalizowanej pomocy podczas procesu poszukiwań, dołącz do grupy dyskusyjnej Effective Altruism Careers Discussion na Facebooku oraz grupy 80,000 Hours na LinkedIn, aby porozmawiać z ludźmi takimi jak Ty. Jeśli rozważasz pracę w jednym lub kilku obszarach priorytetowych, możesz zakwalifikować się na szkolenie zawodowe z członkiem zespołu 80,000 Hours. Jeśli jesteś członkiem grupy studenckiej, rozważ zorganizowanie wydarzenia dotyczącego planowania kariery, na którym uczestnicy wspólnie zapoznają się z narzędziem decyzyjnym i materiałami publikowanymi przez 80,000 Hours.

Zaaplikuj o pracę związaną z EA

Zawód: Pracujący
Zaangażowanie czasowe: Godziny
Czas trwania: długi
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Ekspert

Jeśli jesteś profesjonalistą, któremu bliskie są idee EA chcącym poświęcić swój czas i energię na rzeczy, które są najlepsze dla świata, możesz starać się o zatrudnienie pełnowymiarowe w pracy związanej z EA.

Aby poznać aktualnie dostępne oferty, sprawdź listę pozycji na 80,000 Hours job board i w grupie Effective Altruism Job Postings na Facebooku lub zapisz się na comiesięczny Newsletter EA. Jeśli nie znalazłeś nic odpowiedniego, użyj narzędzia stworzonego przez 80,000 Hours, które pomoże Ci zdecydować, jakie ścieżki kariery są dla Ciebie najlepsze - a następnie szukaj pracy spełniającej wskazane kryteria. Bardziej niezależnym i przedsiębiorczym osobom radzimy wykorzystanie swoich ambicji na rozpoczęcie własnego projektu związanego z EA i aplikowanie o jedno z kilku dostępnych dofinansowań.

Zaaplikuj o grant

Zawód: Pracujący
Zaangażowanie czasowe: Godziny
Czas trwania: Długi
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Ekspert

Masz pomysł na startup, który może mieć duży wpływ, ale nie masz wystarczającej ilości pieniędzy na jego sfinansowanie? Chciałbyś prowadzić badania, ale nie możesz znaleźć na to czasu? Jeśli tak, to jesteś doskonałym kandydatem do otrzymania grantu EA, nowej inicjatywy Centre for Effective Altruism mającej na celu wsparcie przedsiębiorczych altruistów w ich dążeniach do maksymalizacji dobra. Program grantowy jest otwarty dla wszystkich osób pełnoletnich i oferuje dofinansowania w wysokości nawet 100 000 funtów, jak również indywidualne porady w sprawie wyboru kariery udzielane przez doradcę z 80,000 Hours. Dodatkowymi atutami są prestiż i wsparcie, których prawdopodobnie nie gwarantowałoby indywidualne prowadzenie projektu.
Żeby dowiedzieć się więcej i zaaplikować, wejdź na stronę EA Grants.

W ramach działań fundacji Efektywny Altruizm, oferujemy wsparcie w procesie pozyskania grantów z innych źródeł, a także doradztwo i polecenie lokalnych talentów, zależnie od tematyki i potrzeb Twojego projektu. Zgłoś się do nas ze swoim pomysłem!

Zacznij projekt zainspirowany EA

Zawód: Uczeń, Pracujący, Niepracujący, Grupa
Zaangażowanie czasowe: Godziny
Czas trwania: Średni, długi
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Ekspert

Masz pomysł na projekt, który byłby wartościowy? Dysponujesz wolnym czasem i jesteś przedsiębiorczy? Jeśli dobrze odnajdujesz się w przestrzeni EA i uważasz, że Twój pomysł jest naprawdę wart realizacji, spisz plan projektu i podziel się nim z ekspertami w danej dziedzinie lub na odpowiednich grupach EA na Facebooku, a następnie postaraj się go urzeczywistnić. Istnieje wiele pomysłów na projekty, które warto by było zrealizować, więc możesz zainspirować się jednym z nich.

Przykładowo, absolwent zdrowia publicznego założył organizację zajmującą się badaniami dotyczącymi tzw. mięsa in vitro, gdy zdał sobie sprawę z konieczności sprostania rosnącemu zapotrzebowaniu na mięso przy użyciu innych sposobów, które mogłyby zaoszczędzić cierpienia wielu istotom, a przedsiębiorca związany z obszarem technologii stworzył firmę zajmującą się przelewami pieniężnymi na telefon, gdy zauważył nieefektywność międzynarodowego rynku przekazów pieniężnych pomiędzy USA i Afryką oraz możliwość zaoszczędzenia dużej ilości pieniędzy przekazywanych najuboższym ludziom na świecie.

Aby dowiedzieć się, jaki projekt warto rozpocząć, zapoznaj się z problemami ważnymi dla EA. Pierwszym etapem zakładania start-upu jest zazwyczaj “wyjście na ulicę” i rozmowa z potencjalnymi zainteresowanymi w celu dogłębnego zrozumienia ich problemów. Na rozwiązywaniu problemów niektórych klientów szczególnie mocno nam zależy, bo to samo w sobie przyniosłoby znaczące pozytywne skutki (chorym i ubogim osobom), lub dlatego, że wykonują oni ważną pracę (urzędnicy ds. zdrowia publicznego, naukowcy, organizacje pozarządowe zajmujące się rozwojem międzynarodowym). Taki proces uczenia się potrzeb klientów mógłby sam w sobie stanowić odrębny projekt, który byłby następnie opisywany na EA Forum, dzięki czemu inni mogliby się z nim zapoznać i zweryfikować, czy są w stanie rozwiązać wskazane problemy. The Mom Test jest przydatnym przewodnikiem opisującym, jak się za to zabrać.

Może się okazać, że taki interesujący produkt mógłby być np. oprogramowaniem. Zapoznaj się ze zbliżonymi projektami zrealizowanymi przez osoby związane z EA, takimi jak np. oprogramowanie statystyczne Guesstimate (opis produktu i historia jego wprowadzenia na rynek), mini kursy Clearer Thinking dotyczące podejmowania decyzji czy system zarządzania zadaniami Complice. Następnie wykonaj prototyp projektu i przetestuj zainteresowanie Twoim pomysłem, korzystając z porad zawartych w książce Sprint lub na stronie DesignKit.

Aby ruszyć z projektem, znajdź współpracowników poprzez Rethink Charity, grupę EA Entrepreneurship na Facebooku lub na konferencji EA Global. Jeśli masz już pomysł i zespół (i najlepiej jakieś osiągnięcia na koncie), postaraj się o dofinansowanie EA Grant, aby sfinansować projekt lub zyskać więcej czasu na pracę nad nim. Jeśli Twój projekt dobrze się rozwija, rozważ zgłoszenie się do Y Combinator lub do Norrsken Foundation, akceleratorów dla startupów znajdujących się odpowiednio w obszarze San Francisco i w Sztokholmie. Zapewniają one strukturę, wsparcie finansowe i możliwości rozwoju dla dobrze zapowiadających się przedsiębiorców, chcących zwiększyć swój wpływ na poprawę świata. Jeśli Twój rozwijający się projekt dotyczy jednego z obszarów działań wyszczególnionych przez organizację Open Philanthropy Project, można zwrócić się do niej o dotację.

Bądź aktywistą w pracy

Zawód: Pracujący, Grupa
Zaangażowanie czasowe: Pół etatu, godziny
Czas trwania: Krótki, średni, długi
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Zaawansowany, Ekspert

Twoi współpracownicy mogą potencjalnie stanowić ogromną, niewykorzystaną bazę darczyńców. Ludzie zwykle chcą przyczynić się do zmiany świata na lepsze, ale nie wiedzą, od czego zacząć. Możesz być ogniwem, które pomoże im przekuć ich chęci w praktykę. Poza tym, firmy zwykle prowadzą programy, które mogą nawet potroić ilość pieniędzy, która dotrze do organizacji.

Żeby być w stanie przekonać Twoich współpracowników do przekazania darowizny, zapoznaj się ze stroną EA Workplace Activism i ich praktycznym poradnikiem krok-po-kroku. Taka aktywność jest szczególnie proponowana grupom utworzonym w miejscu pracy.

Zastosuj mindset EA w swoim życiu i w swoich społecznościach

Zawód: Pracujący, Grupa
Zaangażowanie czasowe: Pół etatu, godziny
Czas trwania: Krótki, średni, długi
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Zaawansowany, Ekspert

Efektywny altruizm jest społecznością młodą, która do 2012 roku nie uzyskała jeszcze nawet swojej nazwy. Od tamtej pory zrobiliśmy bardzo duże postępy, ale jest jeszcze o wiele więcej rzeczy do zrobienia. Jeśli dołączasz do efektywnego altruizmu z doświadczeniem w dziedzinie, która jest niedostatecznie reprezentowana w społeczności (tj. większość dziedzin poza filozofią akademicką i informatyką), prawdopodobnie nie doszliśmy jeszcze do tego, jak najlepiej wykorzystać dorobek Twojej dyscypliny — a być może nie wiemy nawet, że może być ona przydatna dla EA.

Tu jest właśnie miejsce dla Ciebie. Kiedy już zapoznasz się z podstawami EA, zestaw je z tym, co robią ludzie w Twoim życiu, w Twojej dziedzinie i dostrzeż, gdzie zasady EA mogłyby być użytecznie stosowane. Na przykład, jeden z lekarzy propagował wśród swoich kolegów po fachu poświęcanie większej uwagi temu, gdzie przekazują darowizny i by robili to hojniej, gdy uświadomił sobie stosunkową wartość swoich pieniędzy w ratowaniu życia.
Jeśli znajdziesz synergiczne relacje pomiędzy efektywnym altruizmem a swoją pracą, wyjdź z inicjatywą, przekaż swoje pomysły do EA Workplace Activism i podziel się nimi na odpowiedniej grupie EA na Facebooku lub na EA Forum. Jeśli projekt wymagałby pewnych środków finansowych, zgłoś się do nas lub rozważ ubieganie się o dofinansowanie z Centre for Effective Altruism.

Prowadź zajęcia dotyczące EA

Zawód: Uczeń, Pracujący, Grupa
Zaangażowanie czasowe: Pół etatu
Czas trwania: Średni
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Ekspert

Jeśli pracujesz na uniwersytecie, jesteś nauczycielem lub studentem uczelni, która umożliwia prowadzenie kursów studentom, rozważ poprowadzenie kursu na temat efektywnego altruizmu. Tematyka EA historycznie jest powiązana z wydziałami filozofii i ekonomii, ale dobrze łączyłaby się również z dziedzinami STEM (naukowymi, technicznymi, inżynieryjnymi, matematycznymi), biznesowymi, statystycznymi czy społecznymi.

Żeby poprowadzić taki kurs, zacznij od przejrzenia sposobów tworzenia kursów w Twojej placówce i poszukaj inspiracji wśród sylabusów przeprowadzonych kursów. Możesz też poprosić o porady w grupie EA Academia na Facebooku.

Załóż nową międzynarodową organizację o dużym wpływie na rozwój międzynarodowy

Zawód: Pracujący
Zaangażowanie czasowe: Pół etatu, cały etat
Czas trwania: Średni, długi
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Ekspert

Mimo, że istnieje wiele organizacji non-profit skupiających się na międzynarodowym rozwoju, niewiele z nich spełnia kryteria wyznaczone przez GiveWell, dotyczące wpływu i przejrzystości, wskazujące na ich faktyczną efektywność. GiveWell ma nadzieję, że w najbliższej przyszłości powstanie większa liczba efektywnych organizacji, co wpłynęłoby na bardziej produktywne spożytkowanie środków z dotacji napływających od darczyńców. Jedną z głównych inicjatyw GiveWell jest próba poszerzenia listy rekomendowanych organizacji poprzez badanie działalności istniejących organizacji oraz wspieranie różnych aktywności (np. nowych organizacji non-profit lub badań), co w przyszłości może przyczynić się do powiększenia zbioru dobrze udokumentowanych programów i zbioru czołowych organizacji.

Na początku zapoznaj się z listą poprzednich beneficjentów grantu i aktualną listą priorytetowych programów. Zrozumienie działań na rzecz zwalczania biedy na świecie, które podtrzymują wybór najlepszych organizacji przez GiveWell, również będzie dla Ciebie korzystne. Charity Entrepreneurship wzięło sobie do serca prośbę GiveWell o dodawanie do listy nowych organizacji i również ocenia programy, a ponadto utworzyło organizację, zajmującą się ich pierwszą piątką. Skontaktuj się z nimi, jeśli masz ochotę, kompetencje operacyjne i chęć wyspecjalizowania się w tej dziedzinie. GiveWell, Charity Entrepreneurship i wiele innych źródeł z chęcią sfinansują Twoją pracę.

Współpracuj z innymi

Weź udział w EA Global

Zawód: Uczeń, Pracujący
Zaangażowanie czasowe: Cały etat
Czas trwania: Krótki
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Zaawansowany, Ekspert

Effective Altruism Global jest coroczną konferencją społeczności efektywnych altruistów, organizowaną przez Centre for Effective Altruism. Wydarzenia odbywają się od 1 do 3 razy w roku i skupiają się na przesuwaniu granicy naszego zrozumienia istotnych dziedzin, a także na pomaganiu osobom zafascynowanym EA w budowaniu więzi i rozwijaniu pasji.

Te wydarzenia zazwyczaj są adresowane do osób, które są już w jakiś sposób zapoznane z EA i/lub mają pewną wiedzę specjalistyczną w istotnym dla EA obszarze. (Pisząc “w jakiś sposób zapoznane” mamy na myśli, że przeczytały Doing Good Better, Effective Altruism Handbook i/lub przeczytały co najmniej kilkanaście artykułów online związanych z EA.)
Aby wziąć udział w EA Global, zerknij na stronę z nadchodzącymi wydarzeniami.

Jeśli dopiero wdrażasz się w EA i chcesz spotkać się z innymi efektywnymi altruistami, polecamy rozejrzenie się za lokalnymi wydarzeniami związanymi z EA organizowanymi w Twoim otoczeniu. O tym dowiesz się na grupach na Facebook, które znajdziesz w zakładce O fundacji.

Spotykaj się z efektywnymi altruistami przy kawie

Zawód: Uczeń, Pracujący, Niepracujący, Grupa
Zaangażowanie czasowe: Godziny
Czas trwania: Krótki, średni, długi
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Nowicjusz, Zaawansowany, Ekspert

Czasami najlepszym sposobem na przekonanie ludzi do efektywnego altruizmu jest po prostu dowiedzenie się więcej o ich zainteresowaniach i umiejętnościach, a następnie wytłumaczenie im krok po kroku, na czym polega EA. Jeśli poszukujesz zajęcia dla członków Twojej lokalnej grupy EA lub dla siebie, jeśli w regionie nie ma jeszcze grupy EA, rozważ zorganizowanie spotkań towarzyskich z ludźmi z Twojej społeczności, którzy mogą być zaciekawieni ideami EA. Mogliby to być studenci Twojej uczelni, współpracownicy, wykładowcy, którzy przyjechali na weekend do Twojej miejscowości lub ktokolwiek potencjalnie zainteresowany.

Jeśli jeszcze nie jesteś członkiem społeczności EA, dołącz do ogólnopolskiej grupy na Facebooku. Tam znajdziesz ogromną grupę ludzi zainteresowanych EA, jak i aktywnie działających wolontariuszy, którzy chętnie spotkają się z Tobą podczas spotkań grup lokalnych.

Załóż lokalną grupę EA

Zawód: Uczeń, Pracujący, Niepracujący
Zaangażowanie czasowe: Godziny, pół etatu
Czas trwania: Długi
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Ekspert

Jednym z najczęstszych sposobów, w jaki ludzie angażują się w efektywny altruizm, jest kontakt osobisty. Lokalne grupy - czasami zwane "oddziałami" - są dobrym narzędziem do tego, aby zwiększyć częstość takich wydarzeń, poprzez tworzenie przestrzeni będącej bazą dla osób, których zainteresowały lub mogą zainteresować idee EA. Lokalne grupy przybierają różne formy w zależności od regionu i typu uczestników, od kameralnych grup dyskusyjnych i społecznych aż po duże, profesjonalne sieci organizujące regularne wydarzenia. Niektóre z wcześniejszych grup lokalnych mają w swoich nazwach "80,000 Hours" lub "Giving What We Can", natomiast obecnie większość grup używa nazwy "Effective Altruism".

Aby dowiedzieć się więcej o tym, co jest potrzebne do założenia lokalnej grupy, napisz do nas lub zgłoś się jako wolontariusz-działacz, pomożemy Ci zorganizować pierwsze spotkanie w Twoim mieście i doradzimy Ci jak zarządzać lokalną grupą.

Zachęcaj do składania deklaracji przekazywania darowizn

Zawód: Uczeń, Pracujący, Niepracujący, Grupa
Zaangażowanie czasowe: Cały etat
Czas trwania: Średni
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Zaawansowany, Ekspert

Literatura psychologiczna wskazuje na to, że składanie publicznych deklaracji przyczynia się do zwiększenia postępów w realizacji celów. To sprawia, że podejmowanie zobowiązań do przekazywania darowizn jest szczególnie cennym sposobem, aby ludzie angażowali się w efektywny altruizm i pozostali mu wierni.

Jeśli chcesz zwiększyć zaangażowanie członków swojej lokalnej grupy i/lub sprawić, aby ludzie w Twoim otoczeniu mogący sobie pozwolić na oddawanie większych sum pieniędzy byli bardziej do tego skłonni, polecamy Ci zorganizowanie wydarzeń, podczas których uczestnicy składaliby deklaracje zobowiązujące do przekazywania części swoich dochodów najbardziej efektywnym organizacjom dobroczynnym. Podczas takich wydarzeń, trwających zazwyczaj kilka tygodni, promuje się podejmowanie takich zobowiązań i wyjaśnia się na czym one polegają, a punktem kulminacyjnym wydarzeń jest uroczyste złożenie deklaracji. Działa to szczególnie dobrze w czasie rozliczeń podatkowych lub w okolicach okresu bożonarodzeniowego.

Istnieje wiele publicznych deklaracji, do których złożenia możesz zachęcać, np. do tych oferowanych przez następujące organizacje:

Pamiętaj, że organizacja wydarzenia, podczas którego uczestnicy będą składać deklaracje, nie w każdych warunkach jest najlepszym rozwiązaniem. Oto opisy sytuacji, w których to sprawdziło się i tych, w których nie zadziałało.
W celu przeprowadzenia procesu składania deklaracji, skontaktuj się z odpowiednią organizacją, aby dowiedzieć się, jakie wsparcie mogą Ci zaoferować w związku z Twoimi wysiłkami, lub Skontaktuj się bezpośrednio z nami.

Prowadź grupę dyskusyjną

Zawód: Uczeń, Pracujący, Niepracujący, Grupa
Zaangażowanie czasowe: Cały etat
Czas trwania: Średni
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Zaawansowany, Ekspert

Jeśli w Twoim regionie jest już stabilna grupa lokalna EA lub znasz kilka osób oddanych idei EA, utworzenie grupy dyskusyjnej mogłoby pomóc wszystkim grać po tej samej stronie i pogłębić zrozumienie siebie nawzajem. Na przykład, grupa, której członkowie mają różne poziomy zaznajomienia z ideami EA i są wykształceni w różnych kierunkach, może wprowadzić wspólną terminologię i pomysły. Podobnie, jeśli grupa jest skoncentrowana na jednym z obszarów EA, utworzenie grupy dyskusyjnej mogłoby mieć na celu poszerzenie wiedzy jej członków w innych obszarach. Najlepiej działa to w przypadku małych lub średnich grup, których członkowie działają dość regularnie.

Aby założyć grupę dyskusyjną, zapoznaj się ze standardowymi materiałami dla grup dyskusyjnych oraz krótkim przewodnikiem prowadzenia grupy dotyczącej wyboru ścieżki kariery. To tylko część przykładów, które możesz rozważyć. Możesz ponadto poszukać inspiracji na stronie dotyczącej grupy dyskusyjnej EA ze Stanfordu, grupy czytelniczej, modułu THINK lub w EA Handbook.

Organizuj sesje wspólnej pracy

Zawód: Uczeń, Pracujący, Niepracujący, Grupa
Zaangażowanie czasowe: Cały etat
Czas trwania: Średni
Znajomość idei Efektywnego Altruizmu: Zaawansowany, Ekspert

Jeśli jesteś studentem lub pracujesz zdalnie, rozważ organizację spotkań efektywnych altruistów z Twojego regionu, na których wszyscy pracowaliby w jednym miejscu. Okazuje się, że to dobry sposób na lokalną obecność EA, gdy istnieje mało innych możliwości, a poza tym grupy lokalne mogą się w ten sposób integrować w sposób promujący produktywność. Jeśli masz przed sobą duże projekty — decyzję, które organizacje wspierać, wybieranie ścieżki kariery, lub po prostu zaległości w pracy — rozważ przeprowadzenie całodniowego hackathonu. Pomoże to także innym osobom, które są zainteresowane EA i chciałyby się bardziej zaangażować.

By wspólnie zorganizować spotkanie, zgłoś się do nas poprzez formularz lub napisz do nas. Do największej grupy zainteresowanych EA w Polsce dotrzesz poprzez grupę na Facebooku.

Jeśli nie masz możliwości zorganizowania spotkań w realu, możesz dołączyć do EA online coworking space lub zorganizuj swoją grupę w ramach polskiej społeczności.


Tekst oryginału: https://www.effectivealtruism.org/get-involved/ | Tłumaczenie: Justyna Ferenc | Korekta: Marcin Kowrygo, Agnieszka Pisz